Aktualności Aktualności

Szukamy pierwszych oznak wiosny.

W przyrodzie coraz radośniej. Dni stają się dłuższe, słońce mocniej przygrzewa. Śniegu prawie nie ma, a i temperatury prawie wiosenne. Jakby przedwiośnie.

A więc Idzie wiosna i to nie szkodzi, że do tej kalendarzowej jeszcze ponad miesiąc.   Świadczą też o tym pierwsze śpiewy ptaków, odzywających się jeszcze niepełnym głosem w słoneczne dni. To te, które spędziły u nas zimę, czekają na stosowną chwilę, żeby wkroczyć w pełną wiosenną aktywność. Sikorki są coraz bardziej śmiałe, dzięcioły pukają jakby radośniej. Po cichej i spokojnej zimie, podczas której świat przyrody zapada w długi sen, ptasi świergot brzmi jak najpiękniejsza muzyka.

Co jeszcze przemawia za tym, że wiosna blisko…Przyleciały pierwsze żurawie. Dziś - 16 lutego, pierwszy raz w tym roku leśnicy Nadleśnictwa Browsk usłyszeli dostojny ich głos. Żurawia w locie o tej porze roku raczej nie można pomylić z innymi ptakami.  Zazwyczaj przylatuje do nas na przełomie lutego i marca, ale ten rok o wyjątkowo łagodnej zimie przyspieszył jego decyzję. Jest ptakiem o prawdziwie królewskim wyglądzie! Najczęściej osobniki lecą w grupach zwanych kluczami i odzywają się charakterystycznym, trąbiącym głosem (klangorem - dźwięk słyszy się jako głębokie „grus grus" – taka też jest nazwa łacińska żurawia), a wówczas prawdopodobieństwo zamienia się w pewność, że to  właśnie on.

„Hejnału" żurawi nie można pomylić z żadnym innym głosem wydawanym przez ptaki.

Obserwujemy te przyloty corocznie z uwagą, ponieważ to zapowiedź pozytywnych, także dla człowieka, wiosennych zmian. Przyroda pomału zaczyna się odradzać po zimie, a takie zjawiska związane z nowym cyklem życia od wieków bardzo nas cieszą.

Według synoptyków prawdziwa wiosna powinna przyjść wraz z tą kalendarzową 21 marca.

A  czy Wy  widzieliście już pierwsze oznaki wiosny?