Wydawca treści Wydawca treści

Położenie.

Podział geobotaniczny umiejscawia Puszczę Białowieską, a w tym i Nadleśnictwo Browsk, w południowo-zachodnich granicach Działu Północnego, a wynika to ze specyfiki flory i fauny tego obszaru. Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej IBL, omawiany obszar położony jest w II Mazursko-Podlaskiej krainie przyrodniczo-leśnej, w Dzielnicy Puszczy Białowieskiej.

Do właściwej Puszczy Białowieskiej, w jej historycznych granicach, przylega od północnego-zachodu Puszcza Lacka i od północnego-wschodu Puszcza Świsłocka. Zmiany granic Państwa, zawieruchy polityczne i organizacyjne, a także różne koncepcje zarządzania lasami państwowymi, nie ominęły terenów Puszczy Białowieskiej. Ostatecznie, w wyniku likwidacji sąsiednich jednostek i przekazania części drzewostanów do Białowieskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwo nasze ukształtowało się w dzisiejszej postaci. Powierzchnia Nadleśnictwa Browsk podzielona jest na 3 obręby leśne; Browsk, Lacka Puszcza, Narewka, a te na 10 leśnictw. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi ponad 20 tys. ha

Nadleśnictwo położone jest na terenie województwa podlaskiego w powiecie hajnowskim, gminach Hajnówka, Narewka i Narew. Warto przy tym wiedzieć, że miejscowość, od której otrzymało ono nazwę – Browsk po II Wojnie Światowej pozostała po stronie białoruskiej. Dzięki temu jest to jedyne nadleśnictwo w Polsce o „zagranicznej" nazwie. Tereny Nadleśnictwa są dostępne zarówno dla turystów, jak i zbieraczy płodów runa leśnego, - jednym słowem dla wszystkich. Zaś całość pozyskiwanego drewna to efekt dbałości o stan zdrowotny drzewostanów oraz wynik cięć zmierzających do przebudowy, niegdyś zniekształconych, kompleksów leśnych, w kierunku ich renaturalizacji.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa.

Lasy Nadleśnictwa.

Nadleśnictwo Browsk jako część Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Puszczy Białowieskiej”, należy do najbogatszych pod względem przyrodniczym kompleksów leśnych w kraju.

Położone jest na terenie województwa podlaskiego w gminach Narewka, Narew i Hajnówka.

Lasy Nadleśnictwa znajdują się w II Krainie Przyrodniczo – Leśnej Mazursko Podlaskiej, 6 Dzielnicy – Puszczy Białowieskiej.

Nadleśnictwo powstało w 1921 roku, obejmując swym zasięgiem północno-wschodnią część ówczesnej Puszczy Białowieskiej (obecnie część terenów Białorusi). Reaktywowane zostało w 1945 roku w granicach państwa polskiego.

W 1973 roku Nadleśnictwo zostało powiększone przez przyłączenie terenów Nadleśnictwa Narewka (wcześniej, tj. w 1970 roku do Nadleśnictwa Narewka włączono tereny Nadleśnictwa Lacka Puszcza, będącego pozostałością po Puszczy Bielskiej).

Od strony północnej tereny nadleśnictwa graniczą z rzeką Narwią (na części jest to sztuczny zbiornik Siemianówka). W miejscowości Narew tereny nadleśnictwa położone są na północ od rzeki Narew. Sąsiednie Nadleśnictwa to od północy Nadleśnictwo Żednia, od zachodu Nadleśnictwo Bielsk i Nadleśnictwo Hajnówka, od południa nadleśnictwo Białowieża i Białowieski Parki Narodowy. Część gruntów Nadleśnictwa od strony wschodniej graniczy z Państwem Białoruś.

Jego nazwa pochodzi od osady, która aktualnie znajduje się w białoruskiej części Puszczy.

Nadleśnictwo wszelkie swoje prace opiera o założenia polityki leśnej państwa i zasadę trwałego i zrównoważonego rozwoju. Realizuje w szerokim zakresie zalesianie terenów porolnych w bezpośrednim sąsiedztwie zwartego kompleksu.

Powierzchnia Nadleśnictwa Browsk podzielona jest na 3 obręby leśne:

1. Browsk

2. Ladzka Puszcza

3. Narewka

Układ typów siedliskowych Nadleśnictwa jest zbliżony do udziału siedlisk całej Puszczy Białowieskiej. Charakteryzuje go duże zróżnicowanie potencjału produkcyjnego, znaczny udział siedlisk wilgotnych i bagiennych oraz przewaga siedlisk zbliżonych do żyznych.