Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Wszystkim nam zależy, by nauczyć nasze dzieci wrażliwości i szacunku do otaczającej przyrody. Czy można wyobrazić sobie do tego lepsze miejsce, niż Puszcza Białowieska? To właśnie tutaj, nasi edukatorzy przygotowują zajęcia przyrodnicze o różnorodnej tematyce. Nie oznacza to jednak, że zajęcia te skierowane są wyłącznie do młodszych odbiorców. Nasz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej jest otwarty przez cały rok dla każdego, komu bliska jest przyroda i chciałby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie.

Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach zaprasza na bezpłatne spotkania edukacyjne, podczas których dowiecie się wielu ciekawych informacji o przyrodzie i rządzących w niej prawach. Chętnie opowiemy na czym polega praca leśnika w Puszczy, zapoznamy z różnymi formami ochrony przyrody, a także z dumą zaprezentujemy efekty realizowanych przez nas projektów czynnej ochrony orlika krzykliwego oraz żubra. Każda z pór roku jest inna – przyroda sama decyduje co i kiedy chce nam zaprezentować. W związku z tym, w ciągu roku proponujemy różne tematy zajęć. Jesteśmy także otwarci na inne zagadnienia i zachęcamy do proponowania własnych tematów spotkań.

WIOSNĄ możemy wspólnie obserwować jak przyroda budzi się do życia. Opowiemy o wiośnie w lesie, czyli jak natura rozwija się po zimie – poznacie pospolite gatunki roślin kwitnące właśnie w tym czasie. Posłuchamy wspólnie wiosennego koncertowania i dowiecie się które ptaki śpiewają w lesie i dlaczego to robią. Nie zabraknie kumkających żabich godów, które będziemy mogli zaobserwować w Herbarium.

LATEM las tętni życiem! Jest to idealny czas do zaprezentowania w terenie warstw lasu i do nauki rozpoznawania gatunków drzew. Dowiecie się w jaki sposób powstaje las i jakie daje nam korzyści. Porozpoznajemy wspólnie drewno drzew leśnych i dowiecie się o jego różnorodnych zastosowaniach.

JESIENIĄ, kiedy dni zaczną być chłodniejsze, a liście na drzewach pięknie się przebarwią, opowiemy o ptasich wędrówkach, czyli dlaczego niektóre ptaki odlatują na zimę, a inne z nami zostają. Dowiecie się także o różnych metodach przygotowywania się zwierząt do zimy. Posłuchamy wspólnie rykowiska i poznacie duże leśne ssaki. Jesienią nie zabraknie także rozpoznawania gatunków grzybów.

ZIMĄ może się wydawać, że cała przyroda pozostaje w uśpieniu, ale czy tak jest na pewno? Przekonajcie się sami podczas zimowego obrączkowania ptaków przy karmniku oraz szukania tropów i śladów zwierząt. Dowiecie się także gdzie i w jaki sposób zimą leśnicy pomagają zwierzętom.

Pamiętajcie o tym, że dla leśnika nie istnieje zła pogoda i warsztaty prowadzimy nawet w czasie deszczu, mrozu, czy upału! Las jest zawsze bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego.

W razie konieczności nasi edukatorzy są też gotowi do przeprowadzenia zajęć w fomie online.

 

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W ZAJĘCIACH EDUKACYJNYCH!

 

Grupy należy zgłaszać po zapoznaniu się z Regulaminami uczestnictwa w zajęciach z edukacji leśnej na terenie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach (dostępne poniżej). Z wyprzedzeniem co najmniej 7 dni przed planowanym terminem zajęć, należy umówić się z edukatorem drogą telefoniczną (tel. 604 571 527) lub mailową (browsk@bialystok.lasy.gov.pl) oraz dostarczyć podpisane oświadczenie o akceptacji regulaminu (dostępne poniżej) za pomocą emaila lub osobiście.