Położenie

Podział geobotaniczny umiejscawia Puszczę Białowieską, a w tym i Nadleśnictwo Browsk, w południowo-zachodnich granicach Działu Północnego, a wynika to ze specyfiki flory i fauny tego obszaru. Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej IBL, omawiany obszar położony jest w II Mazursko-Podlaskiej krainie przyrodniczo-leśnej, w Dzielnicy Puszczy Białowieskiej.

Galeria zdjęć

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się czegoś nowego, jeśli ciekawi jesteście tajemnic i tych znanych i tych nieodkrytych, jeśli nie obawiacie się poznać i pokochać z wzajemnością „stolicy polskiej przyrody” śpieszcie do nas, w ostępy Puszczy Białowieskiej do Nadleśnictwa Browsk. Na zachętę parę zdjęć.

Historia

Podział powierzchniowy i administracyjny Puszczy Białowieskiej i terenów przyległych na przestrzeni stuleci ulegał ciągłym przemianom.

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo Browsk jest jednostką organizacyjną wchodzącą w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego - Lasy Państwowe

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Informacja z żubrzej polany

Informacja z żubrzej polany

Jakiś czas temu na polanie, z której transmitowane są ŻubryOnline, pojawiła się samotna żubrzyca.

Jej zachowanie nie wzbudzało początkowo podejrzeń. Trzeciego dnia krowa miała trudności ze wstaniem, dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Browsk poprosili o pomoc służby Białowieskiego Parku Narodowego. Przez kilka kolejnych dni była ona obserwowana przez leśników oraz przez opiekujących się wszystkimi białowieskimi żubrami pracowników Białowieskiego Parku Narodowego. Specjaliści mieli poważne podejrzenie, że zwierzę jest bardzo chore. Kiedy weterynarz i pracownicy BPN przyjrzeli się żubrzycy na miejscu, nie mieli już co do tego wątpliwości – zwierzę nie było w stanie ustać na nogach, a co za tym zdobyć pożywienia, bardzo też cierpiało. Jedynym sposobem, żeby zakończyć jego męczarnie, był natychmiastowy odstrzał.

Bardzo nam przykro, że niektórzy z Państwa musieli to oglądać. Do samego końca byliśmy przekonani, że żubrzyca zostanie jedynie przebadana. Decyzja o pilnym odstrzale została podjęta przez pracowników BPN na miejscu.

Dziś znamy już wyniki sekcji zwłok żubrzycy. Nie ma wątpliwości, że decyzja pracowników BPN była słuszna. Zwierzę było wychudzone i odwodnione, miało zapalenie płuc i rozedmę płuc, marskość wątroby i zapalenie nerek, problemy z układem moczowym, jego wątroba i płuca były przeżarte przez pasożyty, miało także połamaną miednicę i zwichnięty staw kości udowej. Gdyby nie odstrzał, żubrzyca przez najbliższe dni umierałaby w męczarniach z pragnienia i głodu.

W całej historii pocieszające jest to, że żubrzyca nie chorowała na żadną chorobę zakaźną. Reszta stada nie była więc zagrożona.