Aktualności Aktualności

TEGOROCZNA AKCJA SIEMIANÓWKA JUŻ TRWA

Ten ornitologiczny obóz działa nieprzerwanie od 2002 roku i jest największym śródlądowym punktem obrączkowania ptaków w naszym kraju.

Akcja Siemianówka należy do Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków (KSSOP) wraz z Akcją Bałtycką, Akcją Carpatica, Obozem Ornitologicznym w Kaliszanach, Stacją Obrączkowania Ptaków Rakutowskie oraz Wrocławską Grupą Obrączkarską.

W tym roku obóz został rozstawiony pierwszego sierpnia i od tej pory w sieci ornitologiczne wpada codziennie ok. 100 ptaków. Są one odławiane nie tylko za pomocą specjalnych sieci, ale także przy użyciu pułapek tunelowych tzw. wacków. Dzięki wyjątkowej lokalizacji Akcji Siemianówka, udaje się złapać wiele rzadkich gatunków ptaków. Ze względu na bliskość Puszczy Białowieskiej, trafiają się interesujące gatunki leśne jak np. sóweczka, czy dzięcioł białogrzbiety. Dzięki umiejscowieniu obozu na południowej stronie Zalewu Siemianówka, można liczyć także na różnorodne siewki.

W tym roku udało się odłowić pierwszego w historii Akcji Siemianówka kulika wielkiego (Numenius arquata), a także rzadkość w województwie podlaskim – kamusznika (Arenaria interpres). Skład gatunkowy obrączkowanych ptaków z pewnością nie zawiedzie doświadczonego ornitologa – w tym roku obrączki otrzymały także lerka, kląskawka, biegusy małe i malutkie, słonka, piskliwiec, różne gatunki dzięciołów, nie wspominając o pospolitych pierwiosnkach, piecuszkach, sikorach, czy rudzikach. O metodach i celach obrączkowania ptaków można przeczytać tutaj – na stronie Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, która koordynuje działania obrączkarzy na terenie całego kraju.

Więcej informacji o Akcji Siemianówka jest dostępnych na profilu obozu ornitologicznego na facebooku.