Aktualności Aktualności

LEŚNICY ŚWIĘTUJĄ ROCZNICĘ URODZIN „INKI”

Tuż przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk, w miejscowości Gruszki, jest specjalne miejsce. Dziś ukwiecone, na co dzień zwykle stoją tu znicze, czasem urozmaica je wiązanka kwiatów. To odsłonięty z inicjatywy leśników w 2017 roku pomnik upamiętniający Danutę Siedzikównę „Inkę”.

W dniu dzisiejszym Danuta Siedzikówna „Inka”, obchodziłaby 93 rocznicę urodzin. Ale to nie z tego powodu są te wieńce i wiązanki. Kilka dni przed jej osiemnastymi urodzinami, 28 sierpnia 1946 r. została ona bestialsko zamordowana przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

Dziś – w kilka dni po uroczystościach poświęconych 75 rocznicy jej śmierci, w dzień urodzin, leśnicy z Nadleśnictwa Browsk składają kolejną wiązankę, pamiętając o bohaterskiej sanitariuszce.

„Inka” urodziła się 3 września 1928 roku w sąsiedniej wsi Guszczewina. Jej ojciec – Wacław Siedzik był leśnikiem pracującym w Puszczy Białowieskiej, a sama Danuta rozpoczęła pracę w 1944 roku jako kancelistka w sąsiednim Nadleśnictwie Narewka. Na przełomie 1945/1946 roku „Inka” pracowała pod fikcyjnym nazwiskiem – jako Danuta Obuchowicz – w Nadleśnictwie Miłomłyn, niedaleko Ostródy.

Tragiczne losy tej dzielnej sanitariuszki są opisane w filmie dokumentalnym „INKA. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”, wyprodukowanym przez Lasy Państwowe przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.