Aktualności Aktualności

Dzieci i ich zwierzęta

„Zwierzęta zasługują na troskę i szacunek" – powtarzała prof. Simona Kossak, której najbliższą rodzinę stanowiło: stado saren, kilka psów i kotów, ryś, kruk i wielka locha dzika. O tym, że zwierzęta mogą być wspaniałymi przyjaciółmi dowiedli również uczestnicy naszego konkursu.

21.01.br. na gali finałowej podsumowaliśmy IV edycję Konkursu Literacko - Plastycznego pamięci profesor Simon Kossak. Organizatorem konkursu było Polskie Radio Białystok i RDLP w Białymstoku oraz nadleśnictwa: Białowieża, Browsk i Hajnówka. 
Na konkurs wpłynęło prawie 300 prac plastyczno – literackich z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.Nagrodzono 30 prac finałowych, wśród których komisja konkursowa wybrała 3 laureatów oraz 10 najciekawszych prac wskazanych przez internautów.

Pierwsze miejsce zajęła Magdalena Mieczkowska ze Szkoły Podstawowej w Zawadach za pracę "Klępa i jej łoszak".

Drugie miejsce zajęła Natalia Uszak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Suwałkach.  Jej praca "Pies przewodnik - Leon" to historia o psie znalezionym w lesie, który był przywiązany do drzewa, a który później stał się przewodnikiem niewidomej osoby.

Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Kulik ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim za pracę "Czapla - złodziejka".

W głosowaniu internautów wyróżnienia zdobyli:

Zofia Kondzielewska SP w Gibach - "Nieznani przyjaciele Simony Kossak",

Oliwia Kossakowska SP w Zawadach - "Leśny nawigator",

Anna Staszek SP im. Obrońców Wizny w Wiźnie -"Przygoda z zajączkiem",
Paulina Bonifatiuk SP im. F.Karpińskiego w Zabłudowie - "Tajemniczy złodziej",
Mateusz Dmitruk SP nr 3 w Bielsku Podlaskim - "Pierogi z jagodami",
Emilia Nosek SP w Hejdyku - "Oko w oko z naturą",
Ewa Żmijewska SP w Zawadach - "Mamo, to drzewo ma oczy",
Weronika Potocka SP im. K.Z.Augusta w Wasilkowie -"Kotek Fifek",
Krystian Stępień SP w Mielniku - "Wyjątkowy prezent",
Zofia Dyjak SSSP 4 PTO - "Jeżyk".  

Wszystkim laureatom przekazano pod opiekę sadzonki krzewów, ufundowane przez Nadleśnictwo Bielsk.

Opisywaliście historie okaleczonych i chorych: saren, wiewiórek, jeży i lisów. Było też spotkanie „oko w oko" z wilkami. W tym roku mieliście sporo przygód z udziałem ptaków: bocianów, łabędzi, sów i jaskółek. Niestety, większość opisywanych historii wskazuje na słabą wiedzę dotyczącą zachowania się w kontaktach z dzikimi zwierzętami. Zaskoczyliście nas wspaniałą relacją o przyjaźni człowieka z …krową. Dostrzegliście nawet najmniejsze istoty: mrówki, pszczoły i ślimaki. Nie zabrakło też historii z udziałem „domowników": kotów, psów, chomików i królików. Większość z nich wymagała waszej adopcji.

13 finałowych prac znajdzie się w „Opowiadajkach Dzieci - Dzieciom" - książeczek, które Organizatorzy przekazują szpitalom, ośrodkom pomocy,bibliotekom i placówkom oświatowym.

Dziękujemy wszystkim  uczestnikom za zaangażowanie i wysoki poziom prac.  

Słowa podziękowania kierujemy również do wychowawców i nauczycieli, którzy zachęcili swoich uczniów do udziału w konkursie.