Aktualności Aktualności

Mysie uszko

Czy wiecie, że niezapominajka (w języku greckim Myosotis) oznacza „mysie uszko”? Niezapominajka traktowana jest jako symbol pamięci.

Wręczając komuś ten kwiat mówimy: „Nie zapomnij o mnie".

Ale bukiecik niezapominajki może być również zaproszeniem do wspólnego spędzenia czasu. Można dać ją komuś, kogo jeszcze mało znamy, a z kim mamy ochotę się zaprzyjaźnić…

Niezapominajki rosną niemal na wszystkich 
kontynentach, a w Polsce występuje ich 
kilkanaście z około 100 gatunków tego rodzaju.
Gdy kwitną, wyglądają niczym niebo – piękny spektakl „niebieskości".

Błękitne, pełne uroku kwiaty są tak niepozorne, że muszą zwracać na siebie uwagę wołaniem, by o nich nie zapominano. Motyw ten przewija się w wielu legendach. Inne mówią, że niezapominajki są odzwierciedleniem niebieskich oczu Matki Boskiej. Wizerunek niezapominajek pojawia się na licznych kartkach pocztowych, obrazkach, haftach itd.

W dniu 15 maja, obchodzone jest w Polsce Święto Polskiej Niezapominajki jako święta świadomości ekologicznej.

Pomysłodawcą tej inicjatywy był Andrzej Zalewski, dziennikarz Programu I Polskiego Radia, wieloletni prowadzący program Eko-Radio.

A botanicznie:

Rodzaj niezapominajka należy do rodziny ogórecznikowatych inaczej zwanej szorstkolistnymi – łac. Boraginacea." Drobny, skromny kwiatek wydaje się być bezbronny i wymagać czułej opieki. Tymczasem niezapominajki dobrze sobie radzą w różnych siedliskach. Spośród około 100 gatunków rodzaju niezapominajka, większość z nich woli cieniste, chłodne stanowiska, choć spotkać je można także w strefie bagiennej w pobliżu zbiorników wodnych, suchych łąkach czy strefie alpejskiej. Występują niemal na wszystkich kontynentach. Łączy je podobna budowa pędów i kwiatów. Całe rośliny pokryte są włoskami (to cecha typowa dla rodziny ogórecznikowatych). Kwiaty są malutkie, najczęściej jasnoniebieskie, a u nasady płatków wyposażone w żółte twory nazywane osklepkami.

Wskazują one owadom drogę do nektaru i są dodatkowym elementem dekoracyjnym kwiatów. Niezapominajki są bardzo lubiane jako rośliny ozdobne.

Mało, kto wie, że kwiat ten poza właściwościami dekoracyjnymi może być wykorzystywany również w celach leczniczych. Z niezapominajki można przygotować specjalną nalewkę "niezapominajkową". Zwykle używano jej do leczenia kaszlu, zapalania oskrzeli, gruźlicy, zapalenia krtani i gardła jak również przy krwotokach z nosa. Niezapominajki wykorzystywane były również do tworzenia naparów i odwarów, które stosowano podczas nieżytu układu oddechowego. Dzięki temu udrażniano go, a przez to i zwalczano infekcję.