Rezerwaty przyrody

W Nadleśnictwie Browsk zlokalizowane są 4 rezerwaty przyrody: Gnilec, Siemianówka, Dolina Waliczówki i Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 jest systemem ochrony zagrożonych składników różnorodności biologicznej kontynentu europejskiego, wdrażanym od 1992 roku w sposób spójny pod względem metodycznym i organizacyjnym na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Pomniki przyrody

Szczególną formę ochrony indywidualnej w drodze uznania, stanowią pomniki przyrody. Pomniki przyrody urozmaicają krajobraz Puszczy Białowieskiej swoim niepowtarzalnym urokiem.

Użytki ekologiczne

Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów siedlisk, jak m in. naturalne zbiorniki wodne, bagna, torfowiska itp.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Początek astronomicznej wiosny.

Początek astronomicznej wiosny.

Choć w kalendarzu za pierwszy dzień wiosny uznaje się 21 marca to już dziś 20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Na czym więc polega różnica między kalendarzowym, a astronomicznym początkiem wiosny.

Za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uznawany jest umownie od wieków dzień 21 marca, natomiast astronomiczny początek wiosny rozpoczyna się w chwili, gdy Słońce przekracza punkt Barana na tzw. równiku niebieskim. Wtedy to mamy do czynienia z równonocą wiosenną, a więc dzień i noc mają równo po 12 godzin licząc od wschodu do zachodu słońca i odwrotnie.


Obojętnie czy to 20, czy 21 marca, to już Wiosna! I tą chwilę właśnie dziś odczuwamy. A więc śmiało można zaśpiewać  wesołą wiosenną  piosenkę …

…Wiosna buja w obłokach,

 wiosna płynie wysoko,

 wiosna chodzi po drzewach,

 wiosna piosenki śpiewa. …

 

Wiosna obudziła się na dobre i mimo, że może jeszcze spaść odrobina białego puchu, to  i tak nie utrzyma się on długo, cieszmy się zatem, bo już naprawdę za momencik ziemia znów zacznie obdarowywać nas świeżymi kolorami kwiatów i liści.. Natura zbudzi się do życia, a świat wypięknieje.

Początek kalendarzowej wiosny to także dzień upamiętniający wkład i wartości lasów i leśnictwa dla świata. 21 marca Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów.

 

Czy macie na ten dzień jakieś szczególne plany? Jeśli nie, wybierzcie się do lasu, parku, na łąkę i przywitajcie tę piękną porę roku w naturze oraz obserwujcie zjawisko, które nie zdarza się zbyt często – zaćmienie słońca! A pogoda dziś będzie sprzyjać!

Witamy wiosnę!