Asset Publisher Asset Publisher

ŚLADY WILKÓW

Choć spotkania z wilkami w Puszczy nie należą do bardzo częstych, podczas zimowych spacerów warto się rozglądać dookoła – może natrafimy na wilcze ślady.

Nieraz w Puszczy uda nam się znaleźć duże tropy (czyli ślady pozostawione przez kończyny) psowatych, które uznajemy za wilcze. Musimy jednak wiedzieć, że rozpoznanie wilczych tropów nie należy do łatwych i nie zawsze udaje się jednoznacznie potwierdzić kto je pozostawił. Aby trop uznać za wilczy, powinien mieć on szereg konkretnych cech, które można odnaleźć w kluczu do rozpoznawania tropów zwierząt Czyj to trop?. Najważniejsze – po pojedynczym tropie nie ma możliwości rozpoznania wilka, gdyż niektóre rasy psów jak np. husky, czy wilczak czechosłowacki, mogą zostawiać identyczne. Bardzo istotne jest poddanie analizie układu grupy tropów.

O śladach i tropach zwierząt można przeczytać w naszym grudniowym artykule.Znacznie łatwiejszym sposobem potwierdzenia bytności wilków w lesie jest odnalezienie śladów ich drapań. To charakterystyczne znakowanie przypomina wgłębienia pozostawione po grabiach i zazwyczaj jest ono zostawiane na skrzyżowaniach dróg leśnych. Watahy wilków znaczą granice swojego terytorium zarówno drapaniem, jak i odchodami oraz moczem.

Właśnie trwa wydarzenie, którego głównymi bohaterami są wilki. Tegoroczna edycja Wolf Expedition 2021 odbywa się w formie zdalnej. Zachęcamy do wzięcia udziału i kontaktu z organizatorami – więcej informacji zawartych jest na plakacie.