Asset Publisher Asset Publisher

Nadleśnictwo Browsk i żubry.

Pomimo bardzo trudnej historii tego gatunku, na dzień dzisiejszy ochrona żubra w Polsce i na świecie przynosi bardzo dobre rezultaty. Stojące niegdyś na granicy wymarcia zwierzęta odbudowują swoją populację.

Na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach zwierzę to bytuje w liczbie od 120 do 180 osobników, aczkolwiek ich liczebność podlega zmianom m.in. z uwagi na spore możliwości migracyjne żubra w całym kompleksie Puszczy Białowieskiej i na sąsiednich obszarach użytkowanych rolniczo. Nadleśnictwo od wielu lat czynnie uczestniczy w projektach dążących między innymi do poprawy bazy żerowej żubra, a co za tym idzie jakości jego życia. Poza zewnętrznymi funduszami w ramach projektów nadleśnictwo wykorzystuje własne środki, z których finansowanych jest wiele zadań takich jak koszenia łąk czy zakup karmy do dokarmiania zimowego żubrów. Koszenia łąk pozostających w zarządzie nadleśnictwa mają na celu utrzymanie ich w pełnej produkcyjności co pozwala na korzystanie z atrakcyjnej bazy żerowej przez żubry w sezonie wegetacyjnym. Dodatkowo zmniejsza to presję żubrów na las oraz pola uprawne.

Aby poprawić bazę żerową żubrów, nadleśnictwo realizuje corocznie następujące zadania:

  • Przygotowujemy i rozwozimy paszę, w tym siano, sianokiszonkę czy buraki;
  • Kosimy łąki oraz częściowo zbieramy z nich siano, które zimą wykładamy żubrom – w chwili obecnej na terenie nadleśnictwa koszonych jest około 120 ha łąk, z których w okresie wegetacyjnym korzystają żubry;
  • Utrzymujemy i pielęgnujemy sady drzew owocowych – na terenie nadleśnictwa w chwili obecnej  posadzone jest 7,55 ha sadów dzikich jabłoni, co pozwala na poprawienie bazy żerowiskowej żubrów gdyż zwierzęta te chętnie z nich korzystają;
  • Dodatkowo corocznie czyścimy wszystkie miejsca dokarmiania oraz naturalne wodopoje co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób w populacji.

Dynamicznie rozrastająca się populacja jest dowodem na skuteczność dotychczas prowadzonych działań ochronnych.

Nie trzeba od razu wybierać się do Puszczy Białowieskiej aby zobaczyć życie żubrów. Można je obejrzeć online.

Na polanie w pobliżu nadleśnictwa znajduje się kamera, która ukazuje całodobowo ich życie. Przy okazji  pooglądać można również inne zwierzęta. Często z karmy wykładanej dla żubrów korzystają jelenie. Polanę odwiedzają też zające, czasem pojawi się kuna, co dzień przylatują stada sójek, dzwońców i trznadli.

Oglądanie puszczańskich zwierząt na portalu Żubry Online to znakomita lekcja przyrody, a nawet narzędzie przydatne naukowcom - przyrodnikom. Tysiące internautów miało w ten sposób, niekiedy pierwszą w życiu okazję, poznać zwyczaje żubrów oraz innych gatunków leśnej fauny pokazujących się w leśnej kamerze, zobaczyć jak wygląda interakcja między nimi i przekonać się o bogactwie przyrodniczym Puszczy Białowieskiej.

Ten, kto chce jednak na własnej skórze przeżyć przygodę i stanąć oko w oko z żubrem, powinien wybrać się w tereny dostępne (bez zakazów wstępu) i zachowywać się odpowiedzialnie  -–  żubr to duże zwierzę, które chce spokojnie żyć w puszczańskich ostępach. Przypominamy, że bezpieczny dystans to przynajmniej 50 m.