Asset Publisher Asset Publisher

Kwitnąca kukułka

Firletka poszarpana ( Silene flos – cuculi)

Naturalne puszczańskie łąki właśnie teraz wyglądają wyjątkowo malowniczo. Kolory przeplatają się ze sobą całą paletą barw. Jedną z roślin, która wybija się na tle łąki jest firletka poszarpana. Roślina tworzy jaskraworóżowe  plamy wśród zieleni, na których od razu zatrzymuje się wzrok.

Firletka, mimo nazwy wskazującej na jej delikatność i wyjątkowość, jest rośliną pospolitą w Polsce. Na łąkach Puszczy Białowieskiej jest jej wyjątkowo dużo. Lubi gleby wilgotne o odczynie obojętnym do zasadowego, o dużej zawartości próchnicy i składników mineralnych.

Firletka wyrasta z podziemnego kłącza, osiągając wysokość od 30 nawet do 90 cm. Ma szorstkie liście, dolne – łopatkowate, krótkoogonkowe,  górne – lancetowate, siedzące. Łodygę prosto wzniesioną,  podłużnie bruzdowaną, a w górze czerwonawą i rozgałęzioną, w dotyku nielepką. Kwiaty są najczęściej obupłciowe i rosną na długich szypułkach, w luźnych wielokwiatowych wierzchotkach. Płatki kwiatów głęboko rozcięte na cztery wąskie łatki, barwy intensywnie różowej , rzadziej białej.

Łacińska nazwa gatunkowa firletki „flos cuculi” znaczy „kwiat kukułki”, roślina kwitnie bowiem w maju, w czerwcu i lipcu, czyli w czasie, gdy do Polski wracają kukułki (maj) i słuchać ich charakterystyczny śpiew najczęściej (czerwiec, lipiec).

Kwiaty firletki zapylane są przez błonkówki i motyle o trąbce na tyle długiej, aby dotrzeć do nektaru znajdującego się na dnie rurki kwiatowej. Mamy już niewiele czasu żeby je podziwiać w naturze, na przełomie czerwca i lipca przekwitają i wydają drobniutkie nasionka, które od razu kiełkują.  Dół formularza

CIEKAWOSTKA:

Często można zobaczyć na firletce pienistą ciecz bardzo przypominającą ślinę, jest to wydzielina larwy owada z grupy pieników, która wysysa soki rośliny.