Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów są lasy i zrównoważony rozwój miast. 21 marca jest okazją, aby uświadomić ludziom, jak duże znaczenie mają drzewa w miastach i lasy wokół terenów zurbanizowanych.

Coraz więcej ludzi żyje w miastach. Szacuje się, że w 2050 r. na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało ok. 6 mld ludzi, czyli 70 proc. globalnej populacji.

Postępująca urbanizacja nie musi jednak oznaczać niekontrolowanej ekspansji zanieczyszczonych miast. Drzewa na terenach zurbanizowanych oraz lasy wokół nich sprawią, że w miastach będą lepsze warunki życia.  

Dlaczego tereny zielone mają tak duże znaczenie dla mieszkańców metropolii?

 • Lasy i drzewa magazynują węgiel, pomagając tym samym łagodzić skutki zmian klimatu na terenach zurbanizowanych i wokół nich.
 • Obecność drzew wpływa pozytywnie również lokalny klimat, co pomaga zaoszczędzić od 20 do 50 proc. energii potrzebnej do ogrzewania.
 • Strategiczne rozmieszczenie drzew na terenach zurbanizowanych może obniżyć temperaturę powietrza o 8 stop. C, redukując o 30 proc. zapotrzebowanie na klimatyzację.
 • Drzewa na terenach zurbanizowanych są doskonałymi filtrami powietrza, usuwającymi szkodliwe zanieczyszczenia i drobnocząsteczkowy pył.
 • Drzewa redukują hałas, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych.
 • Dobrze zarządzane lasy oraz tereny zielone w miastach i wokół nich zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, wpływając  pozytywnie na różnorodność biologiczną.
 • Miejskie tereny zielone zachęcają do aktywnego i zdrowego trybu życia, zapobiegają chorobom oraz służą jako miejsce spotkań towarzyskich.
 • Lasy na terenach zurbanizowanych i wokół nich pomagają filtrować wodę, tym samym wpływają  jakość wody pitnej. Lasy chronią również zlewiska i zapobiegają powodziom, ponieważ magazynują wodę zarówno w biomasie, jak i glebie.

Jak co roku organizatorzy MDL zachęcają kraje do podejmowania działań, czyli sadzenie drzew, organizowania konkursów, wystaw czy innych inicjatyw na poziomie lokalnym, krajowym czy międzynarodowym, których celem jest uświadamianie roli oraz znaczenia lasów i drzew.

21 marca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Lasów (MDL).

Spot promujący tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Lasów przygotowała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.


III Targi leśne "Las i My"

Zapraszamy na III Targi Leśne „LAS i MY” 10-11 października 2015r. w Szepietowie, godz. 9.00 -16.00

To największe w Polsce północno-wschodniej wydarzenie leśne.

        Pokaz najnowszych technologii w sektorach związanych z gospodarką leśną i przemysłem drzewnym, prezentacja bezpiecznych technik pozyskania i przetwórstwa surowca drzewnego, liczne animacje i konkursy na żywo oraz doradztwo przedstawicieli branży leśnej i drzewnej – to najważniejsze atuty III Targów leśnych LAS i MY.

        Przygotowaliśmy również dodatkowe atrakcje, takie jak: występy sygnalistów myśliwskich, pokazy szkoły surviwalu i sokolnictwa, warsztaty kaletnictwa oraz pokaz rzeźbienia pilarką spalinową i udzielania pierwszej pomocy w wypadkach.

    Targom towarzyszy konferencja pn. "Las miejscem wypoczynku", skierowana do organizatorów turystyki i rekreacji na terenach leśnych. Zostaną zaprezentowane takie tematy  jak:

 • Możliwości uprawiania survivalu na terenie Lasów Państwowych" – Przemysław Płoskonka, Stowarzyszenie Polskiej Szkoły Survivalu

 • „Geocaching – jako nowoczesna forma turystyki" Stowarzyszenie Geocaching Polska, Jan Raczyński.

 • „Pożytki z lasu" Mirosław Angielczyk „Dary Natury"

 • „Biegi na orientację na przykładzie Zielonego Punktu Kontrolnego"  - Włodzimierz Protasiewicz RDLP Białystok,

 • „Innowacyjność w ofercie wypoczynku w gospodarstwie agroturystycznym"- Joanna Czarkowska PODR w Szepietowie

 

        Targi są częścią działań realizowanych w ramach tegorocznej kampanii promocyjnej LP pn."Lasy Państwowe. Zapraszamy" i zostały objęte honorowym patronatem: Ministra Środowiska, Dyrektora Generalnego LP, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Dyrektora Centrum Informacyjnego LP.

        Targi Leśne odbywają się równocześnie z Jesiennymi Targami Ogrodnictwa.W jednym miejscu i czasie możemy się przygotowac na „Jesień w lesie, sadzie i ogrodzie".


Dodatkowe informacje można uzyskać u Organizatorów wydarzenia:

 

1. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Szepietowie   www.odr.pl

tel. 86 275 89 44, fax. 86 275 89 20
e-mail:
wpodr@zetobi.com.pl

 

2. Nadleśnictwo Rudka  www.rudka.bialystok.lasy.gov.pl

Błażej Safaryn, tel. 85 730 58 00

e-mail: rudka@bialystok.lasy.gov.pl

 

3. Regionalna Dyrekcja Lasów Państowych wBiałymstoku  www.bialystok.lasy.gov.pl

 Ewa Majewska  tel. 85 748 18 17, 606 912 621

e-mail: ewa.majewska@bialystok.lasy.gov.pl