Asset Publisher
Majówka w lesie? Zrób to z szacunkiem – dla przyrody i innych
Majówka to czas, kiedy lasy zapełniają się odwiedzającymi. To cieszy – w końcu natura jest dla ludzi. Ale każda wizyta w lesie to także odpowiedzialność. Jako Nadleśnictwo, chcemy przypomnieć kilka zasad, które sprawią, że Wasz odpoczynek będzie nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny – zarówno dla Was, jak i dla mieszkańców lasu.
- Cisza to też skarb przyrody
Las ma swój rytm – spokojny, delikatny. Głośna muzyka, krzyki czy hałaśliwe zabawy potrafią zakłócić życie zwierząt i zniechęcić innych turystów. Cieszmy się dźwiękami przyrody – śpiewem ptaków, szumem drzew. To one tworzą leśną atmosferę, nie głośnik.
- Ognisko? Tylko w miejscach do tego wyznaczonych
Las w maju bywa suchy – jeden nieostrożny żar może spowodować pożar. Ogniska wolno palić wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, za zgodą leśników. Pamiętaj też, by dobrze je wygasić przed odejściem. Więcej informacji o udostępnianych przez nas miejscach ogniskowych można przeczytać tutaj.
- Zabierz ze sobą wszystko, co przyniosłeś
To proste: co przyniosłeś do lasu – zabierz ze sobą z powrotem. Śmieci zostawione w lesie szkodzą zwierzętom, psują krajobraz i pozostają tam przez długie lata. Nie zostawiajmy po sobie butelek, opakowań ani resztek jedzenia.
- Zwierzęta to nie atrakcje turystyczne
Nie dokarmiaj dzikich zwierząt. Nie próbuj ich głaskać ani fotografować z bliska. Obserwuj z dystansu, w ciszy. Zwierzęta w lesie mają prawo do spokoju – to my jesteśmy gośćmi.
- Pies w lesie? Tak, ale na smyczy
Nawet najspokojniejszy pies może spłoszyć sarnę albo wejść na teren legowiska dzików. Dlatego zgodnie z przepisami pies w lesie powinien być prowadzony na smyczy. To wyraz troski o przyrodę i bezpieczeństwo pupila.
- Szanuj szlaki i oznaczenia
Nie zbaczaj z wyznaczonych ścieżek. Nie zrywaj roślin, nie niszcz mrowisk, nie wspinaj się na ambony myśliwskie. Leśna infrastruktura służy gospodarce i ochronie przyrody – nie jest miejscem zabawy.
Majówka to idealna okazja, by zbliżyć się do przyrody. Zróbmy to mądrze, z poszanowaniem jej zasad. Las potrafi odwdzięczyć się tym, co ma najcenniejsze – spokojem, pięknem i siłą.
Do zobaczenia na leśnym szlaku!
Leśnicy z Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach