Aktualności
Zrąbień sosnowy
W Polsce wstępują na pewno 3 gatunki zrąbieni, które są stosunkowo mało znanymi owadami, jednak ich rozprzestrzenienie w kraju jest (poza jednym) dość szerokie, przez co mogą mieć pewne znaczenie w leśnictwie i sadownictwie jako tzw. szkodniki. Każdy z nich posiada na pokrywach po cztery charakterystyczne złote kropki w postaci wgłębień.
Zrąbienie to niewielkie, bo ok. jednocentymetrowe chrząszcze należące do rodziny bogatkowatych (Buprestidae), którą w naszym kraju reprezentuje ok. 80 gatunków. Z rodzaju zrąbień (Chrysobothris) wykazano u nas tylko 3 gatunki : są to zrąbień dębowiec (Ch. affinis), zrąbień sosnowy (Ch. igniventris) i zrąbień świerkowy (Ch. chrysostigma). O ile pierwsze dwa gatunki notowane są praktycznie na obszarze całego kraju, to trzeci występuje wyłącznie w górskich borach świerkowych oraz w świerczynach wschodniej Polski, m.in. dość licznie w Puszczy Białowieskiej. Opada mocno osłabione drzewa średniej grubości dobijając je.
Znaczenie gospodarcze tych owadów jest niewielkie, choć przy dużym nasileniu występowania, szczególnie zrąbień dębowiec może wyrządzać szkody doprowadzając do obumierania osłabionych niegrubych dębów, ale także występujących w sadach drzew owocowych, w których również może rozwijać się jego charakterystyczna, spłaszczona z przodu, biała robakowata larwa.
Larwy żerują pod korą tworząc szerokie, wypchane drobnymi trocinkami chodniki, przez co doprowadzają do przerwania transmisji życiodajnych soków w łyku. Na podobnej zasadzie żeruje słynny kornik drukarz powodując zamierania świerków.
Zrąbień sosnowy zasiedla przeważnie gałęzie , ale także cienkie strzały osłabionych sosenek, które „rudzieją” i usychają. Łatwo je zatem wypatrzeć w młodnikach, aczkolwiek najczęściej zamieranie tych drzew przypisuje się innym przyczynom, głównie grzybom korzeniowym. Jest to owad rzadko odławiany, ponieważ przy ciepłej pogodzie jest bardzo lotny i trudny do zauważenia.
Na zdjęciach zrąbień sosnowiec wyhodowany z larw, które zasiedliły cienką sosenkę.