Aktualności Aktualności

W marcu jak w garncu

Marzec – pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny.

Jak na razie początek marca zapowiada się na miesiąc rzeczywiście wiosenny!

Zobaczymy co będzie dalej.

W marcu śnieg zazwyczaj jeszcze okrywał świat, cóż wszystko się zmienia. W tym roku śniegu jak na lekarstwo.

A co dzieje się w przyrodzie w tym przewrotnym miesiącu?

W marcu obserwujemy przyloty ptaków szczególnie ptaków błotnych i wodnych. Zaczyna się okres godowy jarząbków, słonek i kszyków. Drapieżcy przestworzy zakładają gniazda. Tylko ich król – Bielik – pośpieszył się i już w lutym zajął się tym rodzinnym tematem.

W lesie też widoczne są już zmiany – na początku miesiąca nieśmiało, ale po 15 już zaczyna się zielenić runo. Niepewnie swoje samotne główki wystawiają niebieskie przylaszczki. Następnie ośmielone zawilce gajowe pokrywają łanem dno lasu liściastego. Pojawia się również złoć żółta, która tylko nocą i w deszczowe wiosenne dni pozostaje niezauważona, w słońcu kusi niczym złoto poszukiwaczy.

Nad brzegami wód, przy źródliskach, rowach pojawiają się nagie bezlistne łodygi z żółtymi kwiatami podbiału pospolitego.

Kwitną topole.

Z zimowego odrętwienia budzą się niektóre żaby oraz ropuchy. Co prawda na prawdziwe żabie koncerty przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Do życia budzą się również  krety, jeże, nietoperze.

A prawie wiosenne już niebo przecinają kolorowe tęcze pierwszych odważnych motyli: rusałki wierzbowiec, bielinka kapustnika.

I oby spełniło się jedno z wiosennych porzekadeł; Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa. A gęsi wracają ....