Aktualności Aktualności

Świętowaliśmy z dziećmi Światowy Dzień Lasu i Pierwszy Dzień Prawdziwej Wiosny

Pierwszy pełny dzień kalendarzowej wiosny czyli 21 marca zbiega się w czasie z Międzynarodowym Dniem Lasów ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W tym dniu na świecie głośno mówi się o roli lasów i ich znaczeniu dla środowiska,  przypominając że to dobro nas wszystkich.

Dzieci z klas II Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce  pamiętają o lasach nie tylko w tym dniu lecz cały czas. Są one stałymi gośćmi w lasach Nadleśnictwa Browsk, a puszczańscy leśnicy często goszczą w murach szkoły.

Zatem pierwszy dzień wiosny to też świetna okazja, by spędzić trochę czasu wśród budzącej się do życia przyrody i pomyśleć o tym, co można by zrobić, aby nasza wiedza o środowisku nie poszła (nomen omen) w las. Dzieci przywiozły ze sobą własnoręcznie wykonaną Marzannę. Wreszcie  nadeszła właściwa pora na pozbycie się zimy.

Edukacja edukacją, ale o świetnej zabawie i relaksie na świeżym powietrzu również nie można zapominać. Wycieczka dzieci do lasu okazała się idealnym sposobem na spędzenie czasu w otoczeniu budzącej się wiosny. Las dziś także wyszedł przed szereg, jakby jeszcze bardziej chciał się przypodobać wycieczkowiczom, „organizując" prawdziwie wiosenny nastrój wycieczki.

Piękne słońce i śpiew pierwszych wiosennych ptaków wprowadził nastrój nieukrywanej radości. Po cichej zimie, ptasi świergot brzmiał jak najpiękniejsza muzyka, w którą dzieci wsłuchiwały się jak w filharmoniczny koncert.  Nieproszone, starały się naśladować dźwięki wydawane przez przyrodę. Frajda olbrzymia.

Świat roślin również przywitał nas w lesie iście po królewsku. Niebiesko kwitnące przylaszczki i obsypane różowym kwieciem krzaki wawrzynka wilczełyko wywołały zachwyt.

Motyle jakby się zmówiły, i na dzisiejszą wycieczkę wyleciała cała kolorowa ferajna.

Jak się okazało i tym razem dzieci wyśmienicie się bawiły. Spacer sprawił (było nie było w „dzień wagarowicza"), że i nie tylko przeżyły wspaniałą przygodę i odkryły budzący się z zimowego snu fascynujący świat roślin i zwierząt, ale również nabrały energii do dalszej nauki.  Dzieci napisały również piękne listy do wiosny, gdzie dziękowały za tak piękne przyjęcie. Dodatkową atrakcją było zorganizowane ognisko, które kiełbaskami uświetniło koniec leśnej wędrówki.