Aktualności Aktualności

Suknia Pani Jesieni – tydzień w przedszkolu.

Jesień jest wg niektórych najpiękniejszą pora roku, ze względu na bogactwo jej kolorów, które cieszą nasze oczy. Dostarcza nam ona ogromną ilości skarbów, takich które można w ciekawy sposób wykorzystać do pracy z dziećmi.

Przedszkolaki z hajnowskich placówek bardzo lubią jesienne wycieczki i spacery, podczas których zbierają owoce dębu, kasztanowca, jarzębiny, kolorowe liście, drobne kawałki kory i mchy.

Pogoda niestety ostatnio nie rozpieszczała więc Przedszkolaki zaprosiły mnie do swoich przedszkoli, aby dowiedzieć się, co też dzieje się teraz w lesie!

Najwyższa  zatem pora by  wybrać się na jesienny spacer z dziećmi, nawet jeśli miałby być to spacer w przedszkolnej sali!

Podczas zajęć przedszkolaki zauważyły, iż drzewa i krzewy przed snem zimowym zmieniają „ubranie" (porównaliśmy drzewa iglaste i liściaste). Odkryły również, iż rośliny zielne przed zimą „ukrywają się" pod ziemią – ich nadziemne części, czyli łodygi i liście żółkną, usychają, a pozostają części podziemne – korzenie, kłącza i bulwy, z których odrodzą się na wiosnę. Ciekawą informacją jest również to, że niektóre rośliny żyją tylko 1 rok, a zimę przeżywają ich „uśpione" nasiona, które przy odpowiedniej wilgotności gleby i ciepła słonecznego odrodzą się na wiosnę.

Świat zwierząt również zainteresował dzieci.  Dowiedziały się one między innymi, iż bardzo niska temperatura i ograniczony dostęp do pożywienia mogą spowodować wycieńczenie organizmu, a nawet jego śmierć. Dlatego też zwierzęta wykształciły wiele przystosowań, ułatwiających przeżycie zimy. Wiele z nich już od lata i przez cały okres jesieni przygotowuje się do tego trudnego okresu.

Niektóre z nich obrastają w gęste futro. Inne robią spiżarnie z przysmakami, większość jednak gromadzi zapasy w postaci tłuszczu we własnym ciele. Są też zimowe „śpiochy", które zasypiają na zimę przygotowując sobie wcześniej ciepłą kryjówkę.

Przedszkolaki utrwaliły zdobyte wiadomości, poprzez karty pracy.

Było to bardzo przyjemne, takie niecodzienne jesienne spotkanie z przyrodą.

Jako leśni nauczyciele wierzymy, że nawet taka krótka lekcja rozbudziła wewnętrzną ciekawość dzieci i pobudzi ich przyrodniczą wrażliwość w przyszłości.