Aktualności Aktualności

Śledziennica skrętolistna.

W runie lasów liściastych Puszczy Białowieskiej pojawił się niepozorny, żółtozielony, zebrany w kwiatostan – baldachogrono kwiat - śledzienica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium). Jest to jedna z najwcześniej zakwitających roślin wiosennych.

Śledziennica skrętolistna to drobna roślina o pełzającym, wytwarzającym długie rozłogi kłączu i trójkanciastej łodydze wysokości 5-15 cm, swą nazwę  zawdzięcza... śledzionie.

Dawniej rośliny stosowano o w leczeniu schorzeń śledziony, którą uważano jeden z ważniejszych narządów warunkujący ogólny stan zdrowia i przepływ energii w ciele.

Nazwa botaniczna również nawiązuje do tego organu. Chrysos z greckiego oznacza złoto, splenos – śledziona.

Wiosną wydaje żółte, bezpłatkowe kwiatuszki,

Liście u nasady wcięte, koliste, ułożone skrętolegle; liście odziomkowe wyrastają na ogonkach dwukrotnie dłuższych od blaszki, liście łodygowe mają ogonki o połowę krótsze. Blaszki o karbowano-wrębnych brzegach, o bardzo wąskich wcięciach między wrębami. Na górnej stronie blaszki nieliczne, grube włoski. Kwiaty żółtozielone, niepozorne, bez płatków korony, otoczone złocistożółtymi liśćmi przykwiatowymi, zebrane w baldachogrono. które 

Jako roślina zielna ma również zastosowanie w zielarstwie. Stosowana jest w stanach zapalna skóry, oparzeniach, owrzodzeniach, trądziku, trudno gojących się ranach, stany zapalne układu moczowego i narządów płciowych, stany zapalne wątroby, infekcje wirusowe, niedokrwistość, obrzęki limfatyczne i węzłów chłonnych, kamica żółciowa i moczowa