Aktualności Aktualności

RYKOWISKO I BUKOWISKO

Coraz chłodniejsze dni i wieczory wcale nie odstraszają spacerowiczów, którzy tłumnie przyjeżdżają do lasu nie tylko na grzyby, ale też na niezwykłe spektakle przyrody.

Wrzesień to miesiąc, który kojarzy nam się przede wszystkim z grzybobraniem oraz rykowiskiem – okresem godowym jeleni. To właśnie teraz możemy usłyszeć tubalne ryczenie samców, które roznosi się echem wśród drzew i leśnych polan. Byk (samiec) pokazuje w ten sposób swoją siłę oraz dobrą kondycję zdrowotną, dzięki czemu zwraca na siebie uwagę samic (łań). Niejednokrotnie jednak, jeleń musi udowodnić swoją wyższość nad innymi konkurentami podczas walk, w których wykorzystuje swoje poroże. Choć niektóre pojedynki mogą wyglądać naprawdę groźnie, to sytuacje, w których samce odnoszą poważne rany nie należą do częstych. Podczas rykowiska, silne byki gromadzą wokół siebie stado łań, które nazywamy haremem.

Jak natomiast ten czas wygląda u łosi? Choć jelenie i łosie są ze sobą blisko spokrewnione (oba gatunki należą do tej samej rodziny – jeleniowatych), ich zachowanie podczas okresu godowego jest zupełnie inne.

Bukowisko (tak nazywamy ten czas u łosi) nie jest aż tak spektakularne. Choć są dużo większe i potężniejsze od jeleni, samce łosi (również zwane bykami), nie ryczą doniośle
i  unikają walk z innymi osobnikami. Dużo trudniej jest też zauważyć, że bukowisko już trwa, nie tylko ze względu na trudniejszą dostępność terenu, w jakim żyją łosie, a również dlatego, że zwierzęta te nie tworzą haremów jak jelenie. Byk wędruje w poszukiwaniu klęp (samic), jego nawoływanie jest dużo cichsze, niż u jego mniejszych kuzynów.

Z roku na rok zwiększają się jednak nasze szanse na zaobserwowanie bukowiska, ponieważ liczebność łosi w Polsce mocno wzrasta. Jeszcze w 2010 roku, w naszym kraju żyło ok.
8 400 osobników, natomiast w 2019, liczba ta wynosiła już ponad 26 000 (wg danych GUS)!

Bądźmy zatem czujni podczas leśnych spacerów, gdyż może uda nam się natrafić na jedno z tych niezwykłych, jesiennych widowisk.