Aktualności Aktualności

Równonoc wiosenna - pierwszy dzień astronomicznej wiosny 20.03.2014

Jeszcze chwila, jeszcze momencik i nastanie moment równonocy wiosennej. W 2014 roku nastąpi to dziś, 20 marca, o godzinie 17:57.

Co to oznacza!

Właśnie rozpoczyna się astronomiczna wiosna.

W tym roku temperatura powietrza charakterystyczna dla pory wiosennej pojawiła się u nas nieco wcześniej. Co prawda tydzień poprzedzający wiosnę nie należał do ciepłych i słonecznych, ale nie można było mówić o zimie, choć  w Puszczy Białowieskiej spadły  śladowe ilości śniegu, a kilka poranków witało nas przymrozkiem.

Mimo dość ciepłej zimy przyroda jednak tętni  swoim rytmem i nie przyśpieszyła zanadto. W zawiązku z tym, mamy nadzieję że tegoroczna wiosna będzie taką prawdziwą, jaka zdarza się niestety tylko co kilka lat, i że będzie nas cieszyła świeżą zielenią pąków i rozwijających się liści, kobiercami wiosennych kwiatów, trelami ptaków, jak również dłuższymi, coraz cieplejszymi i słonecznymi dniami.  Otoczenie wypięknieje.

Chociaż już teraz przylaszczki mimo że każda z nich kwitnie tylko 8 dni wykorzystują czas kiedy do dna lasu dociera światło słoneczne i pięknie okrywają runo leśne.

Nieśmiało też zaczynają zakwitać zawilce gajowe i zwracają swe główki do pierwszych wiosennych promieni słońca.

Wszyscy radujemy się z wiosny !