Aktualności Aktualności

Puszcza w woalu tajemniczości.

Dziś o poranku lasy Puszczy Białowieskiej spowite były we mgle.

Temperatura powietrza o 7 rano wynosiła niewiele ponad 10 stopni Celsjusza, Puszcza prezentowała się naprawdę pięknie, niczym dama w woalu tajemniczości.

Tajemnicza mgła to naturalne, widoczne zjawisko składające się z malutkich kropelek wody zawieszonych w powietrzu w pobliżu powierzchni Ziemi. Mgła nie zawsze powstaje tam, gdzie jest wilgoć. To piękne zjawisko jest za razem bardzo skomplikowanym.

Im wilgotniejsze powietrze, tym większe prawdopodobieństwo, że powstanie mgła. Ważna jest też temperatura. Gorące powietrze ma większą zdolność przechowywania pary wodnej. Wraz ze wzrostem temperatury wchodzące w skład powietrza cząsteczki gazów poruszają się coraz szybciej i coraz bardziej odsuwają od siebie, pozostawiając więcej miejsca na molekuły H2O. Gdy powietrze zaczyna się ochładzać, cząsteczki ścieśniają się i w pewnym momencie dla pary wodnej zaczyna w nim brakować miejsca. Wtedy właśnie część wody musi się skroplić i w efekcie powstają zawieszone w powietrzu kropelki średnicy poniżej 0,05 mm.

Na obszarze Polski, mgły pojawiają się zwykle w chłodnej porze roku – zwłaszcza jesienią. Szczególnie mglisty bywa październik gdzie notuje się przeciętnie od 4 do 12 dni w roku z mgłą.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed mgłami ograniczającymi widoczność do 200-100 metrów.