Aktualności Aktualności

Ptaki w miejskiej przestrzeni – czy je znasz?

Ptaki !!! Wiele im zawdzięczamy: postęp cywilizacji, piękno muzyki, czy też najwspanialsze dzieła mistrzów pióra – właśnie pióra ptasie pisały najpiękniejsze utwory. Ptaki i ich śpiew relaksują podczas spaceru, gdy do naszych uszu dobiegają najwspanialsze ich trele. Ale to tylko kilka małych ptasich zasług, dokonań i wartości.

Ptaki są z nami od zawsze… Zamieszkują w  parkach, ogrodach i domostwach. Wiele z nich, to nasi sąsiedzi. Zachwyca ich różnorodność barw, głosów i zwyczajów. Im więcej się o nich dowiadujemy, tym więcej pozostaje do odkrycia. Są piękne, mądre, inspirujące…

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele gatunków dzikich ptaków żyje w bezpośrednim otoczeniu człowieka. W polskich miastach codzienną walkę o przetrwanie toczą nie tylko gołębie czy wróble, ale też wydawać by się mogło mało z pozoru miejskie ptaki jak sokół pustułka czy drozd kwiczoł, a jednak….

Z różnorodnością miejskich ptaków dziś, tj.  trzeciego marca,  zapoznali się uczniowie klasy 3 szkoły podstawowej nr 6 w Hajnówce. Dowiedzieli się jak wielką liczbę skrzydlatych przyjaciół można zaobserwować z okna własnej szkoły.

Nauczyli się między innymi odróżnić mazurka od wróbla, dla laika ptaków zupełnie podobnych do siebie. Od dziś nie będzie już problemu z ich odróżnianiem i te sympatyczne, związane z krajobrazem miejskim ptaszki, które uczniowie widują praktycznie codziennie podczas drogi do szkoły, będą rozpoznawalne „od ręki". 

Mali przyrodnicy dostali również ważne zadanie. Przez dwa tygodnie będą prowadzili dzienniczek obserwacji ptaków – zobaczymy co z tego wyniknie i jaki przyniesie efekt. Może któryś z nich zostanie w przyszłości znanym ornitologiem?

Sądzimy, że ptasia lekcja, a przede wszystkim różnorodność skrzydlatego świata,  okażą się inspiracją do dalszego zgłębiania  szeroko pojętej przyrodniczej, w tym ptasiej,  wiedzy.