Aktualności Aktualności

PRZYSZŁA WYCZEKIWANA WIOSNA

Właśnie dzisiaj przyszła do nas astronomiczna wiosna. Stała data obchodzenia pierwszego dnia wiosny kalendarzowej przypada na 21 marca, jednak termin ten nie zawsze pokrywa się z pierwszym dniem wiosny astronomicznej.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w momencie, gdy promienie słoneczne padają prostopadle na równik i kiedy dzień zaczyna być dłuższy od nocy. Kończy się w momencie nastąpienia przesilenia letniego. Ciekawostką jest fakt, że z biegiem lat coraz wcześniej będzie przypadać termin astronomicznego początku wiosny. Jutro przyjdzie wiosna kalendarzowa, choć w tym roku wiosna zapukała do lasu już znacznie wcześniej. Dla odmiany wiosna klimatyczna zaczyna się, gdy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Czy teraz trwa jeszcze przedwiośnie, czy to już prawdziwa wiosna?

W połowie lutego można było cieszyć oczy kwitnącymi przylaszczkami, teraz otwierają się pierwsze zawilce i inne geofity. Niektóre z wawrzynków są w tym roku obsypane wyjątkowo licznymi kwiatami, wręcz trudno od nich oderwać wzrok. Kilka dni temu w okolicach Puszczy zaobserwowaliśmy pierwsze bociany. Teraz z niecierpliwością wyczekujemy powrotu kolejnych ptaków: jerzyków, jaskółek, wilg, orlików… A jeśli będziemy obserwować wiosenne niebo, to oprócz powracających ptaków, nocą możemy poprzyglądać się świetnie widocznej Wenus.