Aktualności Aktualności

Przedwiośnie - Czas Przemian w Przyrodzie

Przedwiośnie w umiarkowanym klimacie Polski stanowi wyjątkowy okres przejściowy pomiędzy zimą a wiosną. Średnie temperatury oscylują od 0 do 5 stopni Celsjusza, co sygnalizuje zbliżający się koniec zimy oraz nadchodzącą wiosnę. Ten czas cechuje intensywne przemiany w przyrodzie, które są zauważalne na każdym kroku.

To moment, gdy rośliny zaczynają budzić się z zimowego snu i rozpoczynają proces wegetacji. Charakterystycznym zjawiskiem jest kwitnienie drzew, krzewów i bylin. Wśród nich znajdują się takie gatunki jak leszczyna, wierzba iwa, olsza czarna, osika, wiąz pospolity, a także przylaszczka pospolita, podbiał pospolity, zawilec gajowy.

Na przedwiośniu nie tylko rośliny ale także zwierzęta zaczynają swą aktywność. W ciepłe dni pszczoły wychodzą na pierwsze wiosenne loty, a pierwszym motylem, który pojawia się na scenie, jest rusałka wierzbowiec. W drugiej połowie tego miesiąca swoje gody rozpoczynają żaba trawna oraz grzebiuszka ziemna, dodając odrobinę magii do nadchodzącej wiosny. W tym okresie w nadleśnictwach całej Polski rozpoczynają się prace związane z sadzeniem drzew. Proces ten nazywany jest odnowieniem lasu i polega na inicjowaniu oraz kształtowaniu młodego pokolenia drzew. Jest to niezwykle istotne działanie mające na celu zachowanie i ochronę lasów, które stanowią niezastąpiony skarb naszej przyrody.

Ten czas - czas przemian to doskonała okazja do obserwowania i doceniania piękna otaczającego nas świata. To moment, w którym natura budzi się do życia, a my możemy cieszyć się niezwykłym spektaklem przemian, które zachodzą wokół nas.