Aktualności Aktualności

Poworty orlików w spodniach.

Orlik krzykliwy - Aquila pomarina ptak z rodzaju Aquila, czyli orłów właściwych, tych z opierzoną dolna częścią nogi zwaną - skokiem.

Orlik,  słynie nie tylko z tego, że nosi się w spodniach. Jest on niekwestionowanym mistrzem lotów szybowcowych, w których nikt mu nie dorówna.

Niepowtarzalny jest sposób w jaki układa skrzydła, wyginając je lekko w dół. Szerokie „dłonie" (końce skrzydeł) rozczapierza tak, że nawet z daleka widać siedem wyraźnych lotek – zwanych palcami.

Co roku jesienią trzymamy kciuki aby nasze orliki na wiosnę roku następnego do nas wróciły.

Okazuje się że tego przedwiośnia już wróciły. Orlika 11 marca  zaobserwowała służba leśna Nadleśnictwa Browsk. To nie lada niespodzianka,  ponieważ ptak ten na tereny lęgowe wraca zazwyczaj w połowie kwietnia. A to przecież dopiero początek marca. A może to koszone przez leśników w Puszczy Białowieskiej łąki przyśpieszyły jego powrót… Wiedziały że mają świetnie przygotowane żerowiska.

Mamy nadzieję że ptakom wystarczy pokarmu, który przecież nie uaktywnił się jeszcze na dobre po zimowej aurze i z zapałem przystąpią do zakładania orlikowej rodziny.

Kciuki zaciśnięte.