Aktualności Aktualności

Powiew wiosny.

Czujecie już wiosnę? Choć trochę? Choć chwilami? Zaczyna się wspaniały czas wiosennego odrodzenia przyrody. Wiosna już blisko.

Obserwowaniem „przyrodniczych" pór roku zajmuje się fenologia,  czyli nauka o  sezonowych zmianach w naturze. Na podstawie obserwacji fenologicznych ustala się tzw. specjalny, biologiczny kalendarz służący w naszym codziennym życiu do planowania i realizacji wielu prac , np. w rolnictwie lub leśnictwie. Na ogół nie zgadza się on z astronomicznymi porami roku.  Ale najczęściej odchyłki są minimalne.

Drzewa w lasach liściastych jeszcze przez jakiś czas pozostaną bez zielonego listowia, lecz za to trochę mozolnie i leniwie ale już pojawiają się pierwsze rośliny runa leśnego.

W Puszczy Białowieskiej, a więc i w Nadleśnictwie Browsk, już obserwujemy nieśmiało wydobywające się pierwsze i najwcześniejsze fioletowo-niebieskie główki pięknych wiosennych kwiatów – przylaszczki poczuły wiosenną pogodę.

Możemy śmiało mówić o przedwiośniu, które dając nam w prezencie te pierwsze wiosenne kwiaty,  wzbudza chęć do aktywniejszego życia i lepszego, w sensie emocjonalnym, postrzegania otaczającej nas przyrody.

Dziś, co prawda, jakby na złość pukającej do drzwi przyrody wiośnie, zimno i wilgotno.