Aktualności Aktualności

Pierwszy dzień zimy

Pierwszy dzień astronomicznej zimy przypada corocznie w czasie tzw. przesilenia zimowego, a to znaczy, że od tego momentu dzień zaczyna się wydłużać.

Kiedy więc dokładnie astronomiczna zima przyjdzie w bieżącym roku? Moment ten wypadnie 21 grudnia o godzinie 16.59. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na południowej - odwrotnie - najdłuższy.

O ile termin astronomicznej zimy zmienia się z roku na rok, o tyle data rozpoczęcia kalendarzowej zimy jest niezmienna i przypada ona na 22 grudnia.

W przeszłości zimy w Puszczy Białowieskiej były długie i mroźne, a śnieg skrzył się pod drzewami od późnej jesieni aż do wczesnej wiosny. Zobaczymy czym nas zaskoczy tegoroczna zima.

 

Mimo to warto wybrać się do lasu. Zdziwi Was to, iż nie cała przyroda zapadła w głęboki sen. Przekonacie się, że w zimowej Puszczy jest naprawdę pięknie, mimo że nie została jeszcze szczelnie otulona zimowym białym śniegiem.

Śpieszmy się zatem po już za ponad 80 dni przywitamy w Puszczy wiosnę, a to zupełnie inny rozdział w wielkiej księdze przyrody.