Aktualności Aktualności

Pełnia czerwcowa - burza gotowa.

Czerwiec – szósty miesiąc w roku.

Nazwa miesiąca (wg Brücknera) pochodzi od słowa czerw. Inne źródła wywodzą nazwę miesiąca i nazwę koloru czerwonego od owada czerwca polskiego, z którego wyrabiano czerwony barwnik (koszenilę) do tkanin i zbierano w czerwcu na korzeniach rośliny czerwiec trwały.

Czerwiec w Polsce należy do jednych z cieplejszych miesięcy w roku, choć nierzadkie są ochłodzenia a nawet poranne przymrozki (kto to wie, maj nam ich oszczędził). 21 czerwca notujemy najdłuższy dzień w roku.

W fenologii miesiąc ten nazywany jest wczesnym latem. Zaczyna się jakże miłym świętem – Dniem Dziecka. I jest to miesiąc Dzieci, tych w świecie zwierząt również.

Ptaki w swoich gniazdach  wychowują potomstwo. Czerwiec jest miesiącem, w którym najczęściej obserwujemy ptaki przy karmieniu swych piskląt. W tym miesiącu troskę rodzicielską  możemy zaobserwować u dzwońca, trznadla i pokrewnego ortolana, dzierlatki, świergotka drzewnego, pliszek, pełzaczy (leśnego i ogrodowego), sikor,  dzierzby gąsiorka, muchołówki szarej, świstunki, trzciniaka, większości pokrzewek, białorzytki, pleszki, słowika, kopciuszka, jaskółek, jerzyków, a także wróbli i mazurków.  Tak samo postępują rodzice w świecie ptaków wodnych i błotnych.

Trwają masowe loty godowe chrząszczy, motyli, ważek, pluskwiaków i reprezentantów innych rzędów owadów.

W pierwszej dekadzie miesiąca przychodzą na świat koźlęta saren i cielęta jeleni.

Rodzą się młode jeże,  które w chwili porodu mają kolce pokryte  skórą, lecz potem (igły) przebiją się i będą białe. Maleńki jeż ma ich około 100.

Żaby kończą okres godów i składania skrzeku, pojawiają się pierwsze kijanki.

W ciepłe czerwcowe wieczory często możemy obserwować latające, polujące na owady, nietoperze.

Jest to nadal miesiąc kwitnienia. Zaczynają kwitnąć lipy. Dojrzewają nasiona wiązów, topól i wierzb. Pola złocą się od ogromu kwitnących zbóż, w których  czerwienią się maki, a także swym błękitem dają znac o sobie chabry (bławatki). W lesie zakwita królowa kwiatów – lilia złotogłów. Zakwitają też leśne krzewiaste ślicznotki – trzmieliny. Masowo kwitną maliny i  jeżyny. W borach bagiennych spotyka się kwiaty bagna zwyczajnego,  borówki bagiennej oraz piękne „bawełniane kotki" wełnianki. Zakwita też żurawina.

Pomału na skraju lasu, czy na śródleśnych polanach dojrzewają pierwsze aromatyczne poziomki. Z grzybów jadalnych pojawiają się pierwsze koźlarze, borowiki brunatne i kurki, a z trujących – różne gatunki muchomorów.