Aktualności
O bartnictwie – warsztaty dla uczniów Technikum Leśnego w Białowieży.
Historia bartnictwa w Puszczy Białowieskiej sięga czasów dawnych. Początkowo cenny miód wybierano z naturalnych dziupli, w których produkowały go dzikie pszczoły. Jednak było to zajęcie trudne i czasochłonne. Zaczęto więc poszerzać te naturalne dziuple, a następnie także drążyć nowe. Tak zaczęło się bartnictwo.
Fascynującą przygodę z bartnictwem w nowoczesnej odsłonie kultywuje Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach.
O tym jak długa jest historia przyjaźni człowieka z pszczołami nie trzeba nikogo przekonywać. Natomiast, jak ta przyjaźń wyglądała na przestrzeni lat i jak bardzo jest to temat zajmujący przekonali się uczniowie z koła pszczelarskiego działającego przy Technikum Leśnym w Białowieży, którzy przyjechali wraz ze swoim opiekunem na warsztaty poświęcone bartnictwu.
Przyszłymi leśnikami zajęli się leśnicy „bartnicy”, którzy z pasją zajmują się tym tematem.
Uczniom przedstawiono historię bartnictwa na naszym terenie, pokazano jak ważna, była to praca. Uczestnicy warsztatów poznali technikę i narzędzia do dziania barci oraz kiedy i na jakich drzewach je wykonywano. Młodzież dowiedziała się także jak nazywał się znak rozpoznawczy bartnika umieszczany na drzewie. Jak radzono sobie z nieproszonymi gośćmi np. niedźwiedziami, kunami (które wtedy występowały na terenie polskiej części Puszczy) i ile miodu i wosku mógł pozyskać bartnik z jednej średniej wielkości barci. Nie zabrakło również pokazu dziania barci – co wzbudziło szczególne zainteresowanie.
Nie zabrakło również informacji o tradycyjnym pszczelarstwie które jest dziedziną pełną wyzwań, wymaga pracy, cierpliwości i wprawy.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, wszyscy byli zadowoleni i podekscytowani.
Jest nam bardzo miło, że mogliśmy gościć na terenie nadleśnictwa uczniów z technikum Leśnego w Białowieży.
Zapraszamy ponownie.