Aktualności Aktualności

NOC SÓW W NADLEŚNICTWIE BROWSK

W sobotę, 1 kwietnia br. na terenie Nadleśnictwa Browsk odbyła się Noc Sów.

To ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym łowczyniom, koordynowane jest przez Ptaki Polskie i było po raz pierwszy współorganizowane przez Nadleśnictwo Browsk.

Części kameralna odbyła się w sali Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach. Podczas spotkania zostały omówione szczególne cechy sów: począwszy od wykorzystania poszczególnych zmysłów, aż do przystosowań do drapieżnictwa i cichego lotu. Nie zabrakło także doświadczenia pokazującego giętkość piór sowich w porównaniu do piór szponiastych. Każdy z uczestników wydarzenia mógł się przyjrzeć z bliska spreparowanym puszczykom i dowiedzieć się o wszystkich krajowych i zalatujących do nas gatunkach sów. Uczestnicy z pewnością zapamiętali która z sów potrafi polować w całkowitej ciemności, dla którego gatunku wywiesza się kosze wiklinowe, a kto składa jaja na ziemi. Podczas części kameralnej odbyły się także sowie konkursy, które sprawdzały wiedzę uczestników. Spotkanie w sali zakończyła projekcja filmu Artura Tabora „Sowy Polski" i rozdanie dyplomów uczestnictwa. Dodatkowo najmłodsi adepci ornitologii otrzymali książki „Młody ornitolog" Andrzeja Kruszewicza, z nadzieją, że za kilka lat to może właśnie oni będą oprowadzać ptasie wycieczki…

Następnie udaliśmy się wspólnie na nasłuchiwanie sów. Na początku liczyliśmy na sóweczkę, ale niestety nie miała ochoty się odzywać. Kiedy zaszło słońce, rozpoczęło się ognisko na terenie Ośrodka Edukacji. Wtedy mieliśmy nadzieję, że odezwie się puszczyk… Niestety nie usłyszeliśmy tego wieczoru głosu żadnej z sów, ale mam nadzieję, że uczestnicy nie żałują, że wzięli udział w Nocy Sów i odwiedzili Nadleśnictwo Browsk!

Do zobaczenia za rok!