Aktualności Aktualności

Młodzież z Hajnówki w sercu Puszczy Białowieskiej.

Mimo schyłku wakacji jeszcze letnią sposobność poznawania puszczańskiej przyrody miała młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hajnówce przebywająca na obozie w Narewce. 23 sierpnia br. przyjechali na wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk, aby na własnej skórze przekonać się jak ważny i pożyteczny jest kontakt z przyrodą.

Piękno i bogactwo puszczańskich krajobrazów, urok i mistyka lasów pozwoliły im na oderwanie się od codzienności, wytworzenie emocjonalnej więzi z przyrodą oraz rozwinięcie poczucia współodpowiedzialności za środowisko.

Uczestnicy zajęć zapoznali się z rodzimymi puszczańskimi drzewami i ich charakterystycznymi cechami morfologicznymi. Nauczyli się także rozpoznawać je w terenie.

Podczas spaceru „obserwowaliśmy" przyrodę różnymi zmysłami – podziwialiśmy piękny las, słuchaliśmy śpiewu ptaków, odkrywaliśmy zakamarki kory, szukaliśmy grzybów.

Młodzież okazała się wyśmienitymi badaczami przyrody. Dotyk kory, szyszka, czy znaleziony na spacerze liść wywoływały bardzo duże emocje. Bo najważniejsze  właśnie jest to, aby zobaczyć na własne oczy jak bije "zielone serce przyrody"...

Tego typu lekcje dla dzieci są bardzo wartościowe. Spacer na łonie przyrody nie zanudzi, jest swobodny, wolny i spontaniczny, często nieprzewidywalny, szczególnie przy sprzyjającej pogodzie.  Przez tę właśnie nieskrępowaną swobodę zajęcia stają niezwykłe i niezapomniane nie tylko dla młodzieży, ale także dla prowadzącego zajęcia, który niejednokrotnie odkrywa, że młodzi ludzie czują się emocjonalnie związani ze wspaniałym przyrodniczym dziedzictwem.