Aktualności Aktualności

MŁODA MUCHOŁÓWKA PRZEJECHAŁA SIĘ AUTOSTOPEM

W drodze z leśniczówki do Narewki, podleśniczy leśnictwa Lewkowo – Andrzej Ignaciuk zauważył, że coś piszczy w jego samochodzie.

Po dokonaniu szybkiej analizy, która z części samochodu mogłaby wydawać taki dźwięk, okazało się, że nie jest to żadna awaria, a odzywa się pasażer na gapę. Na zapasowym kole terenówki odbył podróż podlot muchołówki szarej (Muscicapa striata). Po zorientowaniu się w sytuacji, Andrzej zdecydował się na natychmiastową podróż powrotną pod leśniczówkę, gdzie przypuszczalnie wsiadł młody autostopowicz. Okazało się, że na płocie przy leśniczówce siedziało rodzeństwo pisklaka i właśnie było karmione przez rodziców. Dzięki podróży powrotnej, cała rodzina była znów w komplecie!

Muchołówka szara jest gatunkiem, który nie ma charakterystycznych cech upierzenia. Nie sposób jest także odróżnić u niej płeć. Ten mały szarobrązowy ptak żywi się owadami (jak sama nazwa wskazuje), dlatego na zimę opuszcza nasz kraj i odlatuje do Afryki.

Jeśli chcecie posłuchać jak odzywa się ten gatunek, to zapraszamy do odwiedzenia mobilnego przewodnika po Puszczy Białowieskiej http://e-puszcza.pl/.