Aktualności Aktualności

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OWOCÓW

Właśnie dzisiaj, 1 lipca obchodzimy święto leśnych malin, jeżyn, jagód, poziomek i żurawiny.

Kto z nas nie skusił się podczas leśnych wędrówek na choćby jedną soczystą malinę, czy słodką poziomkę? Na te letnie dary lasu czekamy nie tylko my, ale także wiele gatunków zwierząt, które chętnie urozmaicają sobie nimi dietę. Musimy jednak pamiętać, że zrywając leśne owoce należy je przed spożyciem umyć – zabezpieczamy się w ten sposób choćby przed pasożytniczą chorobą bąblowicą.

Zarówno owoce malin, jak i ich liście posiadają liczne właściwości lecznicze i odżywcze. Dzięki bogactwu witamin oraz niskiemu indeksowi glikemicznemu są pożądane w naszej diecie i mogą je spożywać także osoby chorujące na cukrzycę. Wg badań przeprowadzonych przez naukowców, maliny mają przeciwnowotworowy potencjał. Owoce uprawianych odmian mogą mieć różnorodne kolory – od jasnożółtego, niemal do czarnego i choć wyglądają imponująco, to i tak nie zastąpią najlepszego aromatu malin leśnych.

Pomimo kolczastych pędów, o które łatwo się potknąć – należy docenić korzyści płynące ze spożywania owoców jeżyn. Mają one liczne prozdrowotne właściwości jak działanie antynowotworowe (zawierają silne antyoksydanty), przyspieszanie przemiany materii, czy ograniczanie wchłaniania niezdrowych tłuszczów. Napary i wywary z liści są przyrządzane po dziś dzień przy przeziębieniach, gorączce, czy biegunce. Jeżyna bywa nazywana także ożyną i ostrężyną, a sklasyfikowanie jej do gatunku może przyprawiać o zawrót głowy. Ze względu na krzyżowanie się osobników, powstają liczne mieszańce.

Czy wiesz, że…
Batologia jest nauką zajmującą się jeżynami.

Borówka czernica, zwana popularnie czarną jagodą posiada także wiele zalet zdrowotnych. Spożywanie jej owoców obniża poziom złego cholesterolu, przeciwdziała anemii i biegunce. Jej suszone owoce stosowane są przeciwgorączkowo, antyseptycznie, antybakteryjnie i antynowotworowo. Do dziś jej spożywanie poleca się podczas kuracji odrobaczających. Musimy jednak pamiętać, żeby owoce czernicy zbierać ręcznie, gdyż w naszym kraju używanie specjalnych maszynek jest niedozwolone.

Poziomki należą do niskokalorycznych owoców bogatych w witaminę C i antyoksydanty. Przeciwdziałają one chorobom dziąseł i przyzębia, a liście stosuje się przeciwkrwotocznie. Pamiętajmy jednak, że owoce hodowlane posiadają słabsze właściwości lecznicze niż te leśne.

Żurawina posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest używana w wielu preparatach służących leczeniu infekcji pęcherza moczowego. Stosuje się ją także przy przeziębieniach i anginie.

O innych leśnych owocach posiadających liczne zalety prozdrowotne można poczytać tutaj – w jednym z interesujących leśnych artykułów koleżanki z Nadleśnictwa Trzebież z RDLP w Szczecinie.