Aktualności Aktualności

LEŚNICY MUSZĄ DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO

Puszcza Białowieska to rejon wyjątkowo chętnie odwiedzany przez turystów. W trosce o ich bezpieczeństwo, Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach usuwa niebezpieczne drzewa przy drogach i szlakach turystycznych.

Lasy Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach są bardzo atrakcyjne dla turystów indywidualnych, jak i zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, przyjeżdzających do Puszczy Białowieskiej, by podziwiać walory przyrodnicze tego regionu. Bezpieczeństwo odwiedzających nas gości jest dla nas bardzo ważne, dlatego też, by zminimalizować niebezpieczeństwo, konieczne jest usuwanie drzew, stanowiących zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Sytuacja jest naprawdę poważna, ponieważ od kilku lat odnotowujemy rokrocznie ponad 200 przypadków zablokowania dróg lub szlaków turystycznych przez złamane czy przewrócone drzewa.

Sytuacja w Puszczy zmienia się bardzo dynamicznie i pomimo regularnego usuwania posuszu, niebezpiecznych drzew ciągle przybywa. Tylko w 2020 roku wyznaczono  ich ponad 3 tys. Stanowią one realne zagrożenie dla osób korzystających z lasu. Warto nadmienić, iż w 2020 roku, odwiedziło nas ponad 31 000 ludzi, a zapewnienie im bezpieczeństwa jest dla nas sprawą priorytetową.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest zagrożenie pożarowe. Wskutek gradacji kornika drukarza, ilość martwego drewna na terenie nadleśnictwa znacznie się zwiększyła, co skutkuje olbrzymim obciążeniem pożarowym. Duża dostępność łatwopalnego materiału może doprowadzić do wzrostu liczby pożarów na terenie Puszczy Białowieskiej. Dlatego też tak istotnie jest utrzymanie przejezdnych dróg pożarowych, które zapewniają szybki i bezpieczny dojazd w miejsce pożaru lub wypadku. Niestety, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy łamiące się drzewa uniemożliwiają swobodny przejazd służb ratunkowych (na zdjęciach widnieje droga pożarowa nr 37).

Wszystkie wykonywane obecnie zadania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa w lesie, wykonywane są zgodnie z Planem Urządzenia Lasu, który jest zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska. Dokument ten określa i uzasadnia zabiegi prowadzone na terenie nadleśnictwa. Mamy nadzieję, że dzięki podjętym wysiłkom, sytuacja szybko będzie się poprawiać, przez co znacznie wzrośnie bezpieczeństwo wszystkich odwiedzających.