Aktualności Aktualności

KOLOROWA GALARETA

Każdy grzybiarz z pewnością rozpoznaje borowiki, koźlarze czerwone, czy podgrzybki. Myśląc o grzybach, zazwyczaj mamy na myśli grzyby kapeluszowe – o charakterystycznym kształcie owocników zbudowanych z trzonu i kapelusza.

Kiedy jednak zaczniemy się przyglądać bliżej tej interesującej grupie organizmów, okazuje się, że ich różnorodność kształtów i barw jest naprawdę imponująca. Oprócz grzybów posiadających gąbczastą warstwę rurek na spodniej stronie kapelusza (tzw. hymonoforze), wszyscy znamy kurki, czy opieńki, które mają blaszki. Bynajmniej – różnorodność grzybów nie kończy się na tych dwóch grupach, to dopiero początek fascynującej podróży przez mykologiczny świat! Na terenie naszego kraju możemy spotkać grzyby z kolcami na hymenoforze jak np. u sarniaka dachówkowatego, czy kolczaka obłączastego. Inne gatunki mają kształt maczugi (np. buławki), gałęzi (np. gałęziaki), kuli (np. purchawica), czy ucha (np. uchówki i kustrzebki). Oprócz niesamowitych kształtów, niektóre gatunki charakteryzuje wyjątkowa konsystencja przypominająca galaretę.

Czy wiesz, że…
trzęsak powoduje białą zgniliznę drewna.
Jednym z takich grzybów wyróżniających się zarówno kolorem, jak i konsystencją – jest trzęsak pomarańczowożółty (Tremella mesenterica). Spotkać go można przez okrągły rok, a szczególnie często można go zauważyć wiosną i jesienią. Występuje na martwych gałęziach liściastych drzew, w przeciwieństwie do gatunku podobnego – łzawnika złocistozarodnikowego (Dacrymyces chrysospermus), który można odnaleźć na drewnie iglastym. Młode owocniki trzęsaka pomarańczowożółtego charakteryzuje intensywna barwa, natomiast z wiekiem grzyby tracą kolor i bledną. W przeciwieństwie do azjatyckich krajów, gatunek ten nie jest u nas jadany ze względu na niskie walory smakowe i zapachowe. Pomimo to, sympatycznie jest go spotkać pośród brązowo-szarych jesiennych barw.