Aktualności Aktualności

Kłody bartne już wiszą!

W ramach projektu „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach” realizowanego przez cztery nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku – Augustowa (Puszcza Augustowska), Browska (Puszcza Białowieska), Maskulińskiego (Puszcza Piska) i Supraśla (Puszcza Knyszyńska), dziś t.j. 14 kwietnia Nadleśnictwo Browsk zainstalowało dwie kłody bartne z myślą o zamieszkaniu przez dzikie pszczoły w sezonie 2015.

Liczymy, iż umieszczone na starych dębach, w miejscu jak najbardziej odpowiednim dla pszczół, zostaną zasiedlone przy pierwszej okazji podczas najbliższej rójki.  

     Kłody bartne zostały wykonane przez leśników z Baszkirii (południowy Ural) jeszcze w ub. roku, ale było już za późno, aby je wywiesić. Nadeszła wiosna, a więc czas, który sprzyja tego rodzaju przedsięwzięciu.  Nadleśnictwo Browsk  oprócz dzisiaj wywieszonych dwóch kłód bartnych posiada jeszcze trzecią, przy której za kilka dni zacznie pracować kamera przekazująca na żywo obraz z otoczenia  tej kłody (oby jak najszybciej zasiedliły ją pszczoły) oraz dodatkowe dwie barcie „wydziane" w żywych, bardzo starych sosnach, gdzie także liczymy na sukces ich wykorzystywania przez nasze miodotwórcze owady. Tak więc pomału wracamy do tradycji, która, niestety, na skutek różnych splotów okoliczności została zapomniana jeszcze w XIX wieku. A kłody bartne to nic innego jak nadrzewne ule wykonane wg starych wzorców. Są one protoplastami dzisiejszych, znanych wszystkim pasiek.