Aktualności Aktualności

Hubertus w Łochowie. Już 8 października!

Już 8 października po raz kolejny odbędzie się Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko. To cykliczne wydarzenie ma na celu oddanie czci wielkiemu naukowcowi i leśnikowi jakim był prof. Jan Szyszko. Ideą hubertusa jest ukazanie jak ważną dziedziną życia jest leśnictwo, łowiectwo, rolnictwo i pszczelarstwo.

Jak podkreśla organizator i pomysłodawca, ks. dr Tomasz Duszkiewicz to wspólne świętowanie nieodłącznych od siebie środowisk jakimi są leśnicy, myśliwi, rolnicy, pszczelarze i jeźdźcy: Od 15 lat pokazujemy, że jesteśmy razem i że, razem przeciwstawiamy się siłom które chcą zniszczyć ogromny dorobek tych środowisk. Dlatego świętujemy razem i korzystamy z dobrodziejstw natury, którymi obdarzył nas Pan Bóg.

Hubertus jest tego przykładem, że się te środowiska jednoczą. Ponadto wychodzimy do ludzi, świętujemy i zapraszamy do udziału w hubertusie wszystkich, którym na sercu leżą polskie lasy, łowiectwo i rolnictwo.

Tegoroczny hubertus organizowany jest już po raz 15. W jubileuszowej edycji organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a całość rozpocznie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Bpa Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego. W programie dużo muzyki, a także promocja dziczyzny - czyli to na czym zależało Śp. Prof. Janowi Szyszko: Pan Profesor był zwolennikiem zdrowej, ekologicznej żywności, a taką jest dziczyzna - bez konserwantów, naturalna, najzdrowsze mięso – powiedziała nam Marcelina Puchalska, prezes fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, dodając: Pan profesor zawsze nam powtarzał, żeby pokazywać co robią leśnicy i myśliwi, nie zapominając o rolnikach bez których nie ma Polski i polskości. Pamiętamy też o pszczelarzach,a także jeźdźcach. Właśnie dlatego organizujemy hubertusa, już po raz 15. I jesteśmy szczęśliwi, że możemy pokazać, że łączą nas wspólne wartości, takie jak umiłowanie Ojczyzny, poszanowanie przyrody i ziemi - tłumaczyła Puchalska.

W organizację zaangażowani są także leśnicy, bo jak podkreśla Andrzej Józef Nowak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, to wymiar naszej tożsamości i tradycji: leśnicy zawsze są tam gdzie krzewione są najwyższe wartości, oddanie Bogu i Ojczyźnie, dlatego angażujemy się w organizację kolejnej edycji przedsięwzięcia. Cieszę się, że pokazujemy jedność tych wszystkich środowisk, którym dedykujemy hubertusa w Łochowie.

Jubileuszowy 15. hubertus odbędzie się w Łochowie na placu przy Folwarku i Pałacu w Łochowie. Mszę Świętą zaplanowaną na godz. 13.30 poprzedzi parada Św. Huberta z udziałem myśliwych, leśników, rolników, pszczelarzy i jeźdźców. O godz. 15.00 rozpocznie się jarmark hubertowski, a na nim stosika promocyjne, przewidziane są także stosika przygotowane przez Wojsko Polskie, pokazy sokolnicze, prezentacja sprzętu rolniczego oraz psów myśliwskich. Po raz pierwszy na hubertusie organizatorzy zorganizują pokaz tradycyjnego bartnictwa z Puszczy Augustowskiej. Jak zawsze na scenie konkursy i koncerty - gwiazdą tegorocznego hubertusa będzie „Skolim", choć na scenie wstąpią także: Fifek i Model M.T.Modelinka.

Organizatorami XV Jubileuszowego Hubertusa Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko są: Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i Warszawie, Nadleśnictwo Łochów, PZŁ Zarząd Okręgowy w Siedlcach i Miasto Łochów.