Aktualności Aktualności

Edukacja z żubrem w roli głównej

Monitoring żubrów, opieka nad zwierzętami w zagrodach, koszenie łąk i coroczne przygotowywanie siana do brogów, to tylko część działań prowadzonych przez Lasy Państwowe w ramach czynnej ochrony tego gatunku. Obecnie leśnicy są zaangażowani w trzy duże projekty ochrony żubra: „Zarządzanie migracją żubra we wschodniej Polsce” oraz dwa realizowane we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego – „Pod parasolem żubra” i „Szlakiem żubra przez Polskę Wschodnią”.

Każdy z tych projektów obejmuje działania informacyjne i edukacyjne, których celem jest podnoszenie wiedzy o żubrach oraz budowanie świadomości społeczeństwa na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania wobec dzikich zwierząt. Edukacja pełni tu kluczową rolę – to właśnie od wiedzy i postaw ludzi zależy przyszłość wielu gatunków, w tym żubra. Uświadamianie dzieci, młodzieży i dorosłych, jak ogromne znaczenie mają żubry w ekosystemie oraz jakie zagrożenia im zagrażają, stanowi fundament skutecznej ochrony przyrody.

W ramach projektu „Szlakiem żubra przez Polskę Wschodnią”, pod koniec czerwca, doświadczeni edukatorzy leśni wspólnie z pracownikami SGGW i prof. Wandą Olech opracowali zestaw kart pracy do zajęć edukacyjnych poświęconych żubrom. Powstająca książeczka z zadaniami będzie praktycznym narzędziem wspierającym nauczycieli i edukatorów leśnych w przybliżaniu dzieciom wiedzy o tym wyjątkowym gatunku.

Dobrze zaprojektowane scenariusze zajęć to podstawa pracy każdego leśnego edukatora. Wiedzy jest bardzo dużo, dlatego przemyślane zadania i ciekawa forma pomagają dzieciom w łatwiejszym przyswajaniu informacji – podkreślają uczestnicy warsztatów.

Dwa dni intensywnej pracy zaowocowały stworzeniem kilkustronicowej książeczki, pełnej łamigłówek, zagadek i zadań. Już we wrześniu trafi ona do nadleśnictw zaangażowanych w projekt. Z kart pracy będą mogły korzystać dzieci w wieku wczesnoszkolnym uczestniczące w zajęciach edukacyjnych organizowanych w lasach, gdzie żyją żubry. Uczniowie dowiedzą się m.in., jakie są zwyczaje żubrów, czym się żywią, jak wpływają na ekosystem, dlaczego są ważne dla bioróżnorodności i w jaki sposób można je chronić.

Żubr na szlaku edukacji i integracji społecznej

W ramach działań edukacyjnych zaplanowano również wydarzenia plenerowe poświęcone żubrom, organizowane przez nadleśnictwa zajmujące się ich ochroną. To doskonała okazja, by podczas wakacyjnych wycieczek po Polsce nie tylko miło spędzić czas, ale też poszerzyć wiedzę przyrodniczą. Na uczestników czekają gry terenowe, warsztaty edukacyjne, spotkania z leśnikami oraz atrakcje dla całych rodzin.

Harmonogram wybranych wydarzeń z niektórych nadleśnictw:

  • 5 lipca – otwarcie wystawy żubrowej Nadleśnictwo Białowieża
  • 6 lipca – Jarmark żubra organizowany przez miasto Hajnówka we współpracy z Nadleśnictwem Hajnówka
  • 2 sierpnia – "Żubry w Gruszkach", Nadleśnictwo Browsk
  • 9 sierpnia – wydarzenie żubrowe, Nadleśnictwo Stuposiany
  • 30 sierpnia – bieg na orientacje i bieg rodzinny Nadleśnictwo Hajnówka
  • wrzesień – imprezy sportowe z żubrem, Nadleśnictwo Augustów
  • wrzesień – bieg na orientację Nadleśnictwo Waliły
  • wrzesień - bieg na orientację Nadleśnictwo Gołdap
  • 27 września – "Bieg Tropem Żubra", Nadleśnictwo Janów Lubelski

Dzięki takim inicjatywom – zarówno hodowlanym, jak i edukacyjnym – żubr nie tylko wraca na należne mu miejsce w przyrodzie, ale także coraz mocniej zakorzenia się w świadomości społecznej jako symbol ochrony dzikiej przyrody i wspólnej odpowiedzialności za przyszłość naszych ekosystemów.

Więcej o projekcie „Szlakiem żubra przez Polskę Wschodnią” można przeczytać tu: https://www.sggw.edu.pl/projekty-unijne/szlakiem-zubra-przez-polske-wschodnia/