Aktualności Aktualności

Dzień Ptaków Wędrownych.

Corocznie od 2006 r. obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych.

Celem święta jest promowanie  ochrony wędrujących ptaków na całym świecie, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem. Migracje to dla ptaków ogromne wyzwanie – wyruszając w drogę ryzykują życie,  nie wszystkim  udaje się dotrzeć do celu…

Wędrówki ptaków to fenomen natury, który wzbudza respekt. Szczególnie jeśli uświadomimy sobie jakie trasy i odległości przebywają skrzydlaci podróżnicy, jak wielki jest to wysiłek, ile wymaga przygotowań, niezwykłych umiejętności i odwagi, oraz jak wiele niebezpieczeństw czyha po drodze.  Już sama decyzja o momencie wylotu ma strategiczne znaczenie – złe odczytanie warunków pogodowych ptaki mogą przypłacić życiem. Wszystko po to, by po spędzeniu zimy w strefach klimatycznych  zasobniejszych w pokarm, z powrotem wyruszyć wiosną do miejsc, w których rok wcześniej ptaki odbywały lęgi.  W niektórych przypadkach jest to rodzaj wyścigu – kto pierwszy dotrze na lęgowisko, ten zajmie bezpieczniejsze i bogatsze w pokarm miejsce na gniazdo.

Ogromny wkład w poznanie tras migracji wniosło zapoczątkowane pod koniec XIX w obrączkowanie ptaków. Nadal jest to jedna z najbardziej popularnych metod badania życia ptaków. Aby metoda była skuteczna konieczne są informacje zwrotne o zaobrączkowanych ptakach.

Zachęcamy do bacznego obserwowania przyrody!