Aktualności Aktualności

DZIEŃ PATRZENIA W NIEBO

Właśnie dzisiaj - 14 kwietnia - obchodzimy wspólne, wyjątkowe święto astronomów, meteorologów, ale także ornitologów!

To idealny moment aby docenić piękno przepływających nad nami chmur, a także świetny pretekst do obserwacji ptaków. Już od kilku tygodni możemy ponownie cieszyć się obecnością bocianów, które wróciły z afrykańskich zimowisk. Jak wygląda bocian – wie każdy z nas i wszyscy cieszą się, kiedy znów pojawi się u nas na wiosnę, w końcu zauważa je każdy z nas. Co jednak z mniejszymi ptakami?

Wiosnę już czuć w powietrzu, słychać klangor żurawi, a na niebie widać klucze gęsi. Jeśli zadrzemy głowę do góry to mamy także szansę zaobserwować stada drobnych migrujących ptaków wróblowych. W przypadku wielu gatunków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na swoich maleńkich skrzydełkach pokonują setki kilometrów. Znana wszystkim bogatka (Parus major) – część jej krajowej populacji zostaje z nami na zimę, część zaś przemieszcza się na krótkie dystanse – do innych europejskich krajów.

Na znacznie większe odległości odlatuje inny dziuplak podobnej wielkości – muchołówka szara (Muscicapa striata), która zimę spędza w Afryce środkowej i południowej. Właśnie ten kierunek jesiennych migracji jest obierany przez większość odlatujących od nas ptaków. Natomiast zupełnie inne miejsce zimowania wybiera muchołówka mała (Ficedula parva). Zimowiska tego gatunku zlokalizowane są na wschodzie – Kaukaz, Indie, Pakistan.