Aktualności Aktualności

Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów

Stres - jesteśmy na niego narażeni bezustannie. Czasem bywa mobilizujący, ale częściej - zwłaszcza gdy stan napięcia utrzymuje się długo, działa niekorzystnie na nasze zdrowie.

Powody nerwów jak dobrze wiemy mogą być różne, natomiast reakcja organizmu na stres jest zazwyczaj taka sama: oddech staje się częstszy i płytszy, rośnie ciśnienie tętnicze i przyśpiesza akcja serca, które intensywnie pompuje krew wraz z glukozą i tlenem do mózgu oraz mięśni. Najczęściej cierpią z jego powodu właśnie serce, naczynia krwionośne, układ pokarmowy i kondycja psychiczna.

Zszargane nerwy w kalendarzu świąt nietypowych doczekały się nawet własnego święta – 28 października obchodzimy Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów. 

Najprostszą i najfajniejszą metodą zwalczania (a przynajmniej minimalizowania) stresu jest zabieranie swoich nerwów na spacer. Nie ma co się zastanawiać i od razu zacząć zwiedzać okoliczne lasy i parki, wybrać się nad pobliską rzekę. Naturalne światło dzienne jest dobrym lekarstwem na stany niepokoju i lęki, a otoczenie przyrody oczyszcza tak ciało, jak i umysł. Nawet krótki spacer po lesie przynosi poprawę nastroju. Przy okazji obserwujmy uważnie przyrodę. Takie obserwacje zwykle przynoszą samodzielne odkrycia, budzą ciekawość i nieraz sprzyjają zaskakującym leśnym spotkaniom.