Aktualności Aktualności

Dzień Drzewa 10.10.2022

Drzewa tworzą wielkie bogactwo rozmaitych form. Około 50 gatunków należy do naszej rodzimej dendroflory. Drzewa jako największe rośliny na ziemi skutecznie produkują tlen pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla. Odgrywają niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom, spowalniają także proces erozji gleby, szczególnie w górach. Są trzonem stanowiącym najważniejszy składnik lasu, tworząc unikatowe środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt świata.

10 października obchodzimy „Dzień Drzewa”.

Inicjatorem Dnia Drzewa był amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Dzień Drzewa.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych  postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

W Polsce Dzień Drzewa pojawił się w 2002 r. w dniu 10 października i od tego czasu organizowany jest cyklicznie przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest szeroko zakrojona akcja sadzenia drzew, której  towarzyszy wiele imprez o charakterze przyrodniczym, szczególnie w dziedzinie edukacji ekologicznej.

Wszyscy drzewa znamy i oglądamy na co dzień, ale co o nich wiemy ?!  Spróbujmy zatem bardziej je poznać, nazwać po imieniu. Przytulić się do nich i odebrać od nich odrobinę pozytywnej energii, którą bez wątpienia emanują.

Może wciągnie nas ta wiedza. Będziemy wtedy poznawać je bardziej i zgłębiać tajemnice tych ogromnych roślin.

Drzewa to żywe organizmy, którym należy się szacunek. Zaprzyjaźnijmy się z nimi.