Aktualności Aktualności

Dzień borsuka.

Borsuk (zwany niegdyś jaźwcem) to gatunek łatwo rozpoznawalny ze względu na swą charakterystycznie paskowaną, podłużną głową. Wszędzie go pełno, ale nie wszyscy mają to szczęście aby stanąć z nim oko w oko.

Szansa na spotkanie borsuka wzrasta dopiero nocą, kiedy wychodzą na łowy. Można zobaczyć wtedy biegnące w charakterystyczny kołyszący sposób zwany dyndaniem zwierzę – to właśnie borsuk.

Puszcza Białowieska to raj dla borsuków, nic więc dziwnego że można tu ich spotkać coraz więcej, szczególnie teraz kiedy, jeszcze nie udały się na zimowy odpoczynek. Zrobią to dopiero wtedy, gdy nastaną mrozy. Takim sygnałem dla zwierząt są utrzymujące się co najmniej przez kilka dni  temperatury poniżej minus 5 stopni, albo obfitsze opady śniegu. Jak na razie pogoda nie wysyła zwierzętom takiego sygnału. Żerują więc dalej zabezpieczając się na zimowy czas. Zjadając dużo cukrów budują zapasy niezbędne do przetrwania zimy.

Podczas snu zimowego jego organizm zużywa nagromadzony jesienią tłuszcz, przez co traci na wadze nawet do 7 kg.

Nie tylko brzuchy borsuków muszą być pełne ale jeszcze ich królestwo – dom – musi być odpowiednio przygotowany na srogi czas. Zwierzęta mają przy tym swoje dziwactwa – jedne wolą spać na suchych liściach drzew i krzewów, drugie wybierają paprocie, a jeszcze inne – mchy.

Tak przygotowane zwierzęta w Polsce nie opuszczają swoich legowisk przez około 96 dni w roku.

nagranie: Tomasz Gałęzia