Aktualności Aktualności

DNI PTAKÓW

Właśnie w pierwsze dni października obchodzimy święta związane z naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi.

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Ptaków, dziś świętujemy Europejski Dzień Ptaków. Właśnie z tej okazji jak co roku, w pierwszy weekend października na świecie organizowane są liczne otwarte wydarzenia przez partnerów największej międzynarodowej organizacji chroniącej ptaki i ich siedliska – BirdLife International. Krajowym partnerem organizacji jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W tym roku już po raz 27. odbywa się to wydarzenie, a ptakiem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków została gęgawa. Więcej informacji o tegorocznym EDOP jest dostępnych tutaj.

To  święto stanowi świetną okazję do poszerzenia swojej wiedzy na temat naszej awifauny. Szczególnie teraz zachęcamy do obserwacji jesiennej migracji ptaków. Idealnym miejscem do prowadzenia obserwacji są okolice Zalewu Siemianówka, gdzie spotkać można wiele wyjątkowych gatunków ptaków podczas przelotów. Wielu ornitologów przyjeżdża właśnie w to miejsce, aby wypatrzyć rzadkie gatunki awifauny.

W tym tygodniu w sieci ornitologiczne Akcji Siemianówka wpadł młody modraczek (Tarsiger cyanurus)! Ten niewielki ptak o niebieskawym ogonku został odłowiony już po raz trzeci na tym obozie i tegoroczny osobnik stanowi dopiero 14. stwierdzenie tego gatunku dla Polski!