Aktualności Aktualności

Babie lato w Nadleśnictwie Browsk. Piękne oblicze polskiej złotej jesieni.

W Puszczy złotą jesień czuje się każdym zmysłem. A największy jej rarytas to babie lato.

Od paru dni mamy prawdziwie letnie temperatury. W dniu wczorajszym w Puszczy Białowieskiej odnotowano 24°C.

Takie temperatury, piękne kolory lasu i snujące się babie lato, czyli delikatne pajęczynowe nitki, to jak na połowę października wyjątkowo przyjemny obraz.

Ale skąd taka pogoda?

Wszystko za sprawą ciepłego powietrza, które napływa do naszego kraju znad zachodniej Europy i Morza Śródziemnego. Jak informują synoptycy, przyszły tydzień również będzie bardzo ciepły. Na termometrach ponownie zobaczymy nawet 25 stopni Celsjusza!

A te delikatne niteczki unoszące się w powietrzu?

Babie lato z reguły przypada na koniec września lub początek października. Długie nitki pajęczyny unoszone przez wiatr nawet na wysokość 2000 metrów. Snują je młode pajączki takie jak np. namiastek wędrowny. Ich liczebność jest największa tuż nad powierzchnią ziemi i maleje ze wzrostem wysokości. Na nici podróżują zwykle samice. Przenoszą się na duże odległości w poszukiwaniu schronienia na zimę. Gdy znajdą odpowiednie schronienie jeszcze w locie omotują nitkę, zbijają ją w kulkę i jak na spadochronie opuszczają się w dół, na ziemię. Tu porzucają swój żagiel, a same udają się do zimowego lokum.

Dzięki tej niezwykłej umiejętności rozprzestrzeniania się, zasiedlają one większość obszaru wszystkich kontynentów.

Na zachętę spójrzcie na piękny jesienny las.