Aktualności Aktualności

APEL O SPRZĄTANIE LASU

Puszcza Białowieska to las uchodzący za jeden z najpiękniejszych w Europie, staje się jednak także jednym z najbardziej zaśmiecanych.

Smutny to fakt, że istnieje konieczność uświadamiania Społeczeństwu, iż zaśmiecanie lasów jest czymś złym, szkodliwym…Przez taką nieodpowiedzialność odwiedzających, ale i okolicznych mieszkańców, ten niezwykły las traci swoje dostojeństwo.

Wydawać by się mogło, że każdy z nas posiada hierarchię zasad i wartości wpajana przez lata i że zwykła potrzeba dbania o lasy powinna po prostu wypływać z nas samych. A tymczasem Puszcza Białowieska w okresie wiosennym ukazuje szokujące zjawisko – nie, nie jest to zaszokowanie piękną przyrodą, tylko śmieciami, które ukazują się oczom w tym urokliwym zakątku Polski.

Bardzo ważne jest to, aby każdy z nas po wypoczynku w przyjaznych lasach Puszczy Białowieskiej pozostawił po sobie porządek. Każdy, kto wraca do miejsca, gdzie bezmyślnie pozostawił śmieci zdaje sobie sprawę, jakie robi to szokujące wrażenie.

Nadleśnictwo Browsk współpracuje ze szkołami znajdującymi się na terenie działania Nadleśnictwa w różnych akcjach promujących właściwe zachowanie w lesie. Prowadzona jest również profilaktyka edukacyjna miejscowej ludności i turystów odnośnie zaśmiecania lasów. Dlatego widok leśnika zbierającego do worka pozostawione w lesie odpady nie jest już nikomu obcy. Leśnicy w Puszczy Białowieskiej są przeczuleni na widok zaśmieconego lasu, wywożą więc nie tylko napotkane śmieci, ale także starają się edukować przebywających tu gości.  

Mając na uwadze dobro środowiska przyrodniczego i jego niepowtarzalną estetykę zwracamy się z gorącą prośbą, aby udając się do lasu, czy to w celach rekreacyjnych czy poznawczych, zabrać ze sobą zajmujący przecież nie wiele miejsca - worek na odpady. Prosimy o pozostawienie miejsca swego pobytu bez odpadów.  Jeżeli każdy z nas wywiezie z lasu własne śmieci, a także pozbiera choćby część pozostawionych przez innych, nieodpowiedzialnych ludzi, wygląd naszego otoczenia znacznie się zmieni, a nasz przykład uświadomi innym jak należy zachować się obcując z przyrodą.

Liczymy na Państwa  współpracę i z góry składamy serdeczne podziękowanie. Tylko razem możemy być autorami sukcesu, jakim będzie czyste otoczenie i piękna przyroda.