Aktualności Aktualności

11 Lutego 2023 - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było – któż tego nie wie…

Zaśnieżona Puszcza przysparza wiele trudu zwierzętom (koniec stycznia i początek lutego to zabawa  - jest śnieg i nie ma śniegu). Aby zaspokoić głód, a przy tym nie stracić zbyt wiele i tak nadszarpniętej już energii, leśne zwierzęta muszą się naprawdę natrudzić. Mimo to puszczańskie Nadleśnictwa nie dokarmiają zwierzyny corocznie, bowiem każdy gatunek wykształcił swój sposób na przetrwanie i nie należy ingerować w jego środowisko naturalne. Dokarmianie zwierząt odbywa się tylko wtedy, gdy zima jest bardzo mroźna i długa, a gruba pokrywa śniegu utrzymuje się przez wiele miesięcy.

Przy okazji Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej, który przypada na dzień 11. Lutego, warto sobie odpowiedzieć na wydawać by się mogło nikogo niezastanawiające pytania, a jednak….

  1. Czy nadleśnictwa potrzebują pomocy ze strony osób prywatnych w dokarmianiu zwierząt?

           Odpowiadamy:

           Nadleśnictwa nie potrzebują pomocy ze strony ludzi w dokarmianiu zwierząt.

  1. Czy można samemu dokarmiać zwierzęta?

Odpowiadamy:

        Samemu nie należy dokarmiać zwierząt żyjących w swoim naturalnym środowisku. Przede wszystkim ze względu na stałe zlokalizowanie miejsc dokarmiania zwierzyny, które leśnicy od lat wykorzystują. Miejsca takie nie mogą być zlokalizowane w pobliżu upraw i młodników ze względu na szkody, które z pewnością zwierzyna by spowodowała. Bardzo duże znaczenie ma regularność dokarmiania w stałych, znanych zwierzynie miejscach. Ma to duże znaczenie w przypadku dzików, które przy grubej pokrywie śnieżnej mają trudność z przemieszczaniem się na duże odległości. Tracą przy tym bardzo dużo energii, co zimą jest niewskazane.

  1. Czym można karmić zwierzęta i jakie?

           Odpowiadamy:

          Zwierzęta można karmić tylko w porozumieniu i obecności leśnika lub zarządcy   obwodu  czyli koła łowieckiego lub doświadczonego myśliwego.

  1. Planując wyprawę do lasu, za największą atrakcję uważa się spotkanie dzikiego zwierza. A podpatrzenie jak je coś, co mu się podrzuciło jest wielką frajdą. Czy młodzież szkolna może dokarmiać zwierzęta?

    Odpowiadamy:

Oczywiście, ale tylko w porozumieniu z nadleśnictwem lub kołem łowieckim. Organizowane są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej, gdzie leśnik prowadząc zajęcia omówi jak należy dokarmiać zwierzynę, a młodzież w ramach zajęć może czynnie uczestniczyć w zajęciach. Trzeba do nas wcześniej zatelefonować i ustalić szczegóły wycieczki.

 

Wiedząc już jak, i czy w ogóle dokarmiać zwierzynę, życzę sobie i wszystkim odwiedzającym leśne ostępy Nadleśnictwa Browsk udanego podglądania przyrody.