Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

SSAKI PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ - ŁOŚ

Puszcza Białowieska to las, w którym możemy napotkać nie tylko rzadkie rośliny, ale również wiele ciekawych gatunków zwierząt.

Kolejnym ssakiem, który zamieszkuje teren Puszczy Białowieskiej jest łoś (Alces alces). Jest to największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Masa ciała dorosłego byka (czyli samca) dochodzi w naszym kraju do 400 kg, choć największe łosie z Alaski mogą ważyć nawet 600 kg. Zwierzęta te posiadają charakterystyczne poroże, które przyjmuje formę łopat lub mniej okazałych półłopat i badyli.

Rekordowe łopaty łosia miały masę 40 kg i rozpiętość 200 cm!

Klępy (czyli samice) nie nakładają poroża.

 Pomimo niezgrabnej sylwetki i ociężałego chodu, biegnący łoś potrafi osiągnąć prędkość 56 km/h. Jest też świetnym pływakiem - potrafi nurkować na głębokość nawet 5 metrów.

A jak obecnie wygląda sytuacja łosia w Polsce? Jeszcze w roku 2000 jego liczebność wynosiła ok. 2 100 osobników. Od tego czasu cała populacja bardzo prężnie się rozwijała, by w roku 2016 przekroczyć liczbę 20 000 osobników (dane Głównego Urzędu Statystycznego). 

Zwierzę to wyjątkowo licznie występuje na Podlasiu, dlatego miejmy oczy szeroko otwarte, a może będziemy mieli okazję ujrzeć je podczas leśnych spacerów.