Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

SSAKI PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ - JAŹWIEC

Puszcza Białowieska to las, w którym możemy napotkać nie tylko rzadkie rośliny, ale również wiele ciekawych gatunków zwierząt.

Kolejnym ssakiem, zamieszkującym tereny Puszczy Białowieskiej jest jaźwiec (Meles meles), częściej nazywany borsukiem. Gatunek ten występuje na terenie całego kraju, choć nie jest to zwierzę pospolite. Głównym pożywieniem tego drapieżnika są drobne gryzonie, płazy i ślimaki, choć nie pogardzi również pokarmem roślinnym, czy padliną.

Borsuk jest największym przedstawicielem rodziny łasicowatych, występującym na terenie naszego kraju. Masa ciała dorosłego samca wynosi 12-25 kg. (samicy: 10-18 kg.), choć dane te mogą być nieraz mylące, ponieważ zwierzęta te mocno otłuszczają się jesienią, kiedy przygotowują się do zimowego snu.

Młode borsuki przychodzą na świat zimą, bądź wczesną wiosną. Samica zwykle rodzi 2-6 młodych, które są ślepe i niedołężne, dlatego muszą pozostawać pod opieką matki. Zwierzęta te żyją w rodzinnych grupach zwanych klanami, o liczebności od 2 do nawet 23 osobników. Pomimo tego, że często padają ofiarami wilków, czy rysiów, żyją stosunkowo długo, bo nawet do 15 lat.

Ciekawostką jest to, że borsuki są bardzo czystymi zwierzętami. Okolice ich nor są zawsze wysprzątane z resztek pokarmu, tak by żaden drapieżnik nie zorientował się, że mieszka tu potencjalna ofiara.

Spacerując po lesie, miejmy oczy szeroko otwarte – może będzie nam dane spotkać to sympatyczne zwierzę.